0

Ogrzewanie łazienki — co wybrać? 

Dodano:2023-06-02
Kategorie:BLOG

Autorka wpisu: Klaudia Sadzikowska 


Łazienka różni się od innych pokoi w domu i ma inne wymagania, jeśli chodzi o utrzymywanie ciepła. W trakcie remontu zazwyczaj zwraca się największą uwagę na wybór ceramiki i armatury, zapominając o odpowiednim ogrzewaniu. Temperatura w łazience powinna być wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach, ze względu na utrzymującą się w niej wilgoć. Czym ogrzewać łazienkę? Wielu właścicieli domów decyduje się na grzejnik łazienkowy lub podłogówkę. Dostępnych jest wiele różnych typów grzejników, z których tylko niektóre mogą być odpowiednie w zależności od rozmiaru, kształtu, stylu i sposobu użytkowania. Podpowiadamy zatem, co wybrać, aby odpowiednio dogrzać to pomieszczenie!


Jak ogrzewać łazienkę? Przegląd rozwiązań

Ogrzewanie to niezwykle istotny element wyposażenia łazienki, nie tylko w sezonie grzewczym! Odpowiednio dobrany system pozwoli Ci cieszyć się ciepłem, kiedy za oknem szaleje mróz. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę kilka czynników. 

Pierwszym z nich jest powierzchnia. Małe łazienki najlepiej ogrzać elektrycznie, na przykład za pomocą kaloryfera elektrycznego. W większych sprawdzają się natomiast grzejniki o większej mocy.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest źródło ciepła. Ogrzewanie wodne oznacza bardziej ekonomiczną łazienkę, ale wymaga wprost odwrotnie — ustanowienia przyłącza do centralnego ogrzewania albo montażu specjalnego kotła. Elektryczne jest z kolei prostsze w instalacji, ale wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacji.

Ostatnim czynnikiem, który należy rozważyć, jest kolor i forma grzejnika. W zależności od upodobania można wybrać model klasyczny, nowoczesny, a nawet designerski. Warto również zwrócić uwagę na kolor — jeśli łazienka jest utrzymana w jednolitych barwach, kaloryfer jest świetnym elementem dekoracyjnym. Podsumowując, wybierając odpowiednie dogrzewanie, warto przeznaczyć na to chwilę i wziąć pod uwagę powierzchnię, koszty i styl danego wnętrza.

Grzejnik łazienkowy — rodzaje i funkcje

Głównym zadaniem grzejników jest oczywiście zapewnienie komfortu termicznego oraz suszenie ręczników. Przede wszystkim różnią się od siebie rodzajem wykonania, który wpływa na ich wygląd i sposób działania. 

Do najpopularniejszych należą tradycyjne grzejniki drabinkowe lub pionowe, rurowe, panelowe czy dekoracyjne, a nawet szklane. Najczęściej są one montowane pod oknem, ale w zależności od potrzeb i upodobań oraz tego, że łazienki często nie posiadają okna, mogą być umieszczane w innym miejscu. Jeśli chodzi o materiały, tu z kolei do wyboru masz stalowe, aluminiowe i żeliwne. 

Różnią się także przekazem ciepła. Do dyspozycji są więc grzejniki elektryczne i wodne. Grzejniki wodne występują zazwyczaj w formie drabinki. Ich zadaniem jest przekazywanie energii cieplnej dostarczonej przez czynnik grzejny, czyli gorącą wodę, do pomieszczenia, a woda krąży w zamkniętym obiegu. Po włączeniu centralnego ogrzewania trzeba trochę poczekać, aż woda się nagrzeje i trafi do grzejników, które rozpoczną ocieplanie.  Modele wodne mają ciekawe kształty i kolory. Dzięki temu pełnią także funkcję dekoracyjną. Grzejniki łazienkowe występują również w wersji elektrycznej, co pozwala na ich stosowanie nawet tam, gdzie brakuje możliwości podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania. 

Polecane produkty: 

Grzejnik Meteor 137 GREX.ME137.BL Excellent 

Klasyczna i szczebelkowa budowa to dopełnienie każdego wnętrza! Prosta forma kryje w sobie ogromną moc grzejnika i cechuje się świetnymi parametrami technicznymi. Żebra stanowią dodatkową przestrzeń do powieszenia ręczników. Model polecany szczególnie do nowoczesnych projektów! 

Grzejnik Horos Biały GREX.HO121.WH 1210x500 Excellent

Kompaktowa budowa w białej barwie sprawia, że grzejnik ten jest idealny dla każdego, kto szuka modnego zwieńczenia swojego wnętrza! Dzięki temu, że jego odległość od ściany wynosi tylko 8 cm, można go zastosować nawet w WC o mniejszym rozmiarze! Grzejnik w takiej formie sprawdzi się także jako suszarka na ręcznik. 

Vasco Ritmo Grzejnik Pionowy Żeberkowy 1800x360 Zestaw

Smukły i pionowy model, zbudowany z dwóch rzędów rurek, sprawdzi się wśród fanów retro! Stanowi więc zarówno praktyczny, jak i estetyczny element całego wnętrza. Jego budowa i wysoka wydajność sprawdzą się i w niewielkich, jak i wysokich wnętrzach.
 

Na zdjęciu Grzejnik Meteor 137 GREX.ME137.BL Excellent

Ogrzewanie podłogowe w łazience — komfort i wygoda

Łazienkowe ogrzewanie podłogowe to jedna z najlepszych decyzji, jaką można podjąć w kontekście zapewnienia sobie maksymalnego komfortu i wygody podczas codziennych porannych rytuałów. Dzięki tej formie unikasz bowiem chłodnej posadzki i odczuwasz natychmiastowe ciepło na stopach, np. po wyjściu spod prysznica, co relaksuje całe ciało i pozwala zachować dobry nastrój, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Podłogówka może być zintegrowana z systemem centralnego ogrzewania, a także działać na zasadzie samodzielnego modułu. 

W przypadku tradycyjnego rozwiązania mamy do czynienia z podłączeniem do instalacji ciepłowniczej, a to oznacza brak konieczności inwestowania w dodatkowe urządzenia. Natomiast w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego należy zainstalować specjalne maty grzewcze, które umieszczane są pod posadzką.

Ogrzewanie podłogowe jest prawdziwym udogodnieniem w kontekście utrzymania prawidłowej wilgotności, ponadto pozwala na zredukowanie ilości pyłu na podłodze, co sprzyja poprawie higieny i usuwaniu bakterii. To rozwiązanie jest bezpieczne i wygodne, ponieważ nie ma w nim wystającym elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie, a podłoga długo utrzymuje swoje ciepło i nie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur.

Jest to także bardziej estetyczna forma, ponieważ korzysta się z niej bez widocznych elementów grzewczych. Wybierając ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne, warto też zwrócić uwagę na wykorzystanie regulacji temperatury, co pozwala na dostosowanie go do własnych indywidualnych potrzeb i zapewnia optymalne warunki cieplne na każdym etapie dnia. 

Ogrzewanie elektryczne w łazience — zalety i wady

Ogrzewanie elektryczne w łazience to rozwiązanie, które ma swoje wady i zalety. Zaletą jest przede wszystkim łatwość montażu, który może być przeprowadzony przez każdego, kto posiada podstawową wiedzę. Zapewnia szybkie i łatwe podgrzanie danego pokoju, co jest szczególnie ważne w chłodniejszych miesiącach. Grzejnik elektryczny może być zamontowany w każdym miejscu, ponieważ wymaga jedynie podłączenia do prądu. To dobre rozwiązanie, gdy nie posiada się za wiele miejsca i nie ma możliwości montażu grzejnika w tradycyjny sposób. Na rynku dostępne są także elektryczne grzejniki energooszczędne, dzięki którym uzyskuje się bardziej ekonomiczne ogrzewanie łazienki.

Wadą takiego rozwiązania jest wysoki koszt zużycia prądu w porównaniu do innych źródeł energii. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku awarii, wymiana urządzenia może wiązać się z nieco wyższym kosztem, niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Może ono również wpływać na wilgotność powietrza w łazience, prowadząc do konieczności stosowania dodatkowego nawilżacza powietrza. Wybierając ogrzewanie należy mieć na uwadze zarówno zalety, jak i wady, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb i kosztów.


Jak dobrać odpowiednią moc ogrzewania w łazience?

Dobór odpowiedniej mocy grzewczej jest niezwykle ważny, aby zapewnić maksymalny komfort i ochronę przed zimnem. Przy wyborze właściwego urządzenia warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, należy określić wielkość oraz kubaturę łazienki. Następnie trzeba wziąć pod uwagę izolację termiczną wnętrza, która wpływa na utrzymanie ciepła. Kolejnym ważnym elementem jest rodzaj ogrzewania — czy będzie to grzejnik elektryczny, grzejnik wodny, podgrzewacz lub ogrzewacz. Istotną sprawą jest też wysokość umieszczenia urządzenia grzewczego. Ogólnie przyjmuje się, że grzejnik o mocy 100 W ogrzewa 1 m².

Właściwie dobrane urządzenie zapewni nam komfortowe warunki w łazience, bez ryzyka jej przegrzania lub niedogrzania. Poza tym, dobrym pomysłem może być zainstalowanie termostatu, który pozwoli na łatwe sterowanie temperaturą, a także oszczędność energii. Warto też pamiętać o konserwacji urządzenia, aby zapewnić mu dłuższą żywotność. 

Pomysły na efektywne i estetyczne ogrzewanie łazienkowe

Pomysłów na efektywne i estetyczne ogrzanie łazienki jest wiele. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest ogrzewanie podłogowe. Oprócz tradycyjnych rozwiązań warto rozważyć także inne, bardziej kreatywne pomysły. Można zastosować dynamiczne panele grzewcze, które nie tylko ogrzeją łazienkę, ale również staną się elementem ozdobnym. Warto wykorzystać kreatywność i dobrej jakości produkty, aby zaoszczędzić na kosztach, a jednocześnie cieszyć się pięknymi rozwiązaniami estetycznymi.







Wybór sposobu na ogrzanie łazienki może być trudny. Z jednej strony ważne jest, by zapewnić sobie komfort cieplny, z drugiej zaś funkcjonalność i estetyczność. W przypadku łazienek o mniejszym rozmiarze idealnym wyborem może okazać się zamontowanie ogrzewania podłogowego, gdyż nie zajmuje ono cennej przestrzeni, a jednocześnie zapewnia odpowiednie ogrzewanie. W przypadku większych — warto rozważyć opcję grzejników, które oprócz funkcji nagrzewającej, pełnią także funkcję dekoracyjną. Kolejnym ważnym aspektem jest koszt — warto zwrócić uwagę na zużycie energii, ponieważ przykładowo elektryczne ogrzewanie może być kosztowne w eksploatacji. Pamiętaj, by dokładnie rozważyć wszystkie opcje i wybrać doskonałe rozwiązanie, odpowiadające Twoim potrzebom. 

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego grzejnika — odwiedź salon Hoff! Możesz również skorzystać z wizualizacji, a nasze projektantki dobiorą odpowiedni grzejnik zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Pamiętaj, że ten wybór warto rozważyć jeszcze przed rozpoczęciem generalnego remontu. 



Zobacz powiązane artykuły

Odkryj kolekcje płytek wielkoformatowych Cerrad i przekonaj się, jak efektowne może wyglądać Twoje "M"!

Poznaj atuty najnowszych kolekcji Ceramica Limone. Zobacz gotowe aranżacje i zainspiruj się do działania!

Kiedy poznasz metodę "blokowania kolorów" dużo łatwiej przejdziesz przez proces projektowania łazienki.

Zobacz naszą analizę wnętrzarskich i łazienkowych trendów i poznaj najgorętsze zapowiedzi na 2022 rok!
 
 

Chcesz otrzymywać informacje o naszych nowościach i wydarzeniach?