Cokoły klinkierowe – obowiązkowa ochrona budynku
Odpowiednie zabezpieczenie krawędzi budynku to podstawa w zapewnieniu dobrego wyglądu elewacji na lata. Do stworzenia prawidłowej ochrony zewnętrznych ścian domów i mieszkań, a w szczególności ich krawędzi i dolnej części elewacji, znakomicie sprawdzą się cokoły klinkierowe. Wykonane z mrozoodpornego, nienasiąkliwego materiału zapewniają bardzo wytrzymałą i trwałą ochronę ścian przed warunkami atmosferycznymi na długi, długi czas. Płytki klinkierowe stanowią zarówno doskonały materiał na całą elewację, jak i do zabezpieczenia newralgicznych miejsc, kiedy elewacja pokryta jest tynkiem.
Płytki klinkierowe na cokół – zalety
Trwałość, jaką zapewniają płytki na cokół domu sprawia, że stanowią one niezastąpiony materiał elewacyjny. Zarówno zmienne, jak i trudne warunki pogodowe nie wywierają żadnego wpływu na estetykę czy wytrzymałość elewacji, na której zostały położone płytki cokołowe. Kolejną zaletą płytek klinkierowych jest bogata kolorystyka, która pozwala dopasować wygląd płytki do absolutnie każdego stylu elewacji budynku. Za płytkami klinkierowymi przemawia ponadto stosunkowo niska cena, a także ich szerokie zastosowanie. Płytki klinkierowe na cokół to materiał, który sprawdzi się doskonale nie tylko na elewacji, ale także na schodach. Cokoły schodowe stanowią doskonały element wykończeniowy stopnic i podstopnic. Dlaczego? Ponieważ cokół schodowy z klinkieru charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i na warunki atmosferyczne, dzięki czemu można cieszyć się dobrym wyglądem schodów przez bardzo długi czas.
O czym należy pamiętać kupując płytki cokołowe?
Przede wszystkim to o czym należy pamiętać podczas zakupu płytek cokołowych, to do jakiej wysokości mają sięgać na elewacji cokoły klinkierowe, aby pełniły ochronę w sposób prawidłowy. Rekomendowana wysokość cokołu to około 30 cm (nie mniej niż 20 cm), ponieważ do tej wysokości odbijają się krople deszczu na elewacji podczas silniejszej ulewy. Istotne znaczenie ma także sposób montażu cokołu. Można go dokonać na dwa sposoby. Pierwszy sposób to cokół wysunięty przed płaszczyznę ściany. Montowane płytki klinkierowe na cokół wystający, stanowią rozwiązanie estetyczne wizualnie, ale nie zapewniają wysokiej ochrony ścianie budynku, ponieważ woda będzie zatrzymywać się na krawędzi cokołu. W tym wypadku należy elewacje odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią. Drugi sposób to montaż cokołu na równi z powierzchnią ściany. Jest to opcja dużo bardziej praktyczna i bezpieczna, ponieważ pozwala spływać wodzie po ścianie wsiąkając w grunt, a nie powodując przemakania ściany. Cokoły z płytek klinkierowych wymagają zatem przemyślanego sposobu montażu, bowiem nie tylko materiał stanowi ochronę dla budynku, lecz także odpowiedni sposób montażu. Płytki cokołowe sprawdzą się ponadto na tarasach, na parapetach, a także we wszystkich miejscach w plenerze, gdzie zależy Ci na zapewnieniu wysokiej ochrony elewacji i długotrwałego, estetycznego efektu wizualnego.
Cokoły klinkierowe w Salonie HOFF
Płytki klinkierowe cechuje unikalny wygląd, a dostępność bogatego wzornictwa w różnej gamie formatów sprawia, że są produktem uniwersalnym i niezastąpionym. Szeroką ofertę płytek klinkierowych znajdziesz w Salonie HOFF w Krakowie. Zapraszamy do naszego Salonu na ulicę Kosocicka 7, obok węzła wielickiego.