Deska sedesowa. Wolnoopadająca czy tradycyjna?
O tym, która deska sedesowa będzie lepsza – czy tradycyjna deska wc, czy może deska wolnoopadająca, musisz zadecydować adekwatnie do komfortu, jakiego oczekujesz w swojej łazience. Zwróć uwagę na potrzeby własne, ale także Twoich współlokatorów! Zacznijmy od początku.
Zaletą deski tradycyjnej jest na pewno jej niższa cena. Z technicznego punktu widzenia, brak mechanizmu spowalniającego domyk pozwala również na szybkie, manualne zamknięcie klapy, co z pewnością doceni każdy, kto przywiązuje wagę do wysokiego poziomu higieny w swojej łazience. Natychmiastowe zamykanie klapy toalety pozwala bowiem maksymalnie szybko odciąć bakteriom możliwość mieszania się z powietrzem w całej łazience. Jaki natomiast jest minus tradycyjnej deski wc? Jeśli jej nie przytrzymasz do samego końca podczas jej zamykania, wówczas dźwięk zamykania toalety będzie słyszany niemal w całym mieszkaniu, a nawet u sąsiada za ścianą. Przy częstych takich upadkach deski, szczególnie, gdy wykonana ona będzie z twardego plastiku, może zaistnieć duże ryzyko jej pęknięcia, co będzie wiązało się z koniecznością zakupienia nowej deski i jej wymiany.
Deski sedesowe wolnoopadające nie dają już takiego ryzyka, co deska tradycyjna. Dzięki specjalnemu mechanizmowi spowalniającemu, który znajduje się w zawiasach sprawi, że deska sedesowa samoopadająca (jak sama nazwa wskazuje) samodzielnie będzie się domykać, nie wywołując przy tym nieprzyjemnego dźwięku upadku deski na krawędź muszli klozetowej. Deska samoopadająca nie wymaga zatem jej przytrzymywania. Wystarczy ją delikatnie pchnąć, aby samodzielnie opadła i zamknęła tym samym miskę wc. Deska toaletowa wolnoopadająca stanowi bardzo wygodne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi i dla osób starszych. Rodzicie małych dzieci docenią mechanizm amortyzacji w zawiasach w momencie, gdy ich pociechy zaczną pomału uczyć się korzystać z toalety wykonując początkowo tę czynność w dość nieporadny sposób. Deska do wc wolnoopadająca uchroni drobne paluszki dzieciaków przed ich przytrzaśnięciem, zaś cała czynność nie będzie wymagała od nich samodzielnego zamykania klapy, co może okazać się dla nich szczególnie trudne przy grubych i ciężkich modelach desek. W przypadku osób starszych, deska wc wolnoopadająca również doskonale zda egzamin. Nie będzie wymagała wkładania wysiłku czy precyzji w ciche i higieniczne zamykanie deski klozetowej, co zapewni bezobsługowy komfort użytkowy.
Deska wolnoopadająca – jaka może być jej budowa i na co zwracać szczególną uwagę?
Każda deska klozetowa wolnoopadająca posiada określone cechy, którym należy się przyjrzeć podczas doboru deski do misy toaletowej i są nimi:
ZAWIASY
Pierwszym, bardzo ważnym aspektem są zawiasy. Zwróć uwagę na ich rozstaw. W prawdzie niemal każda deska sedesowa wolnoopadająca posiada możliwość jej regulowania na śrubach w poziomie lub w pionie, niemniej regulacja ta nie jest nieograniczona. Regulacja pozioma odpowiada za dopasowanie deski do szerokości miski wc, natomiast regulacja pionowa – do jej długości. Ustal też, z czego mają być wykonane zawiasy: czy z plastiku (spotkasz je w przypadku tych tańszych modeli), czy może ze stali nierdzewnej (dodawane do droższych modeli desek). Zawiasy wykonane ze stali nierdzewnej są bardziej wytrzymałe – użytkowanie nie wpływa na ich wypaczanie.
MATERIAŁ
Jeśli zależy Ci na solidnym materiale deski, postaw na duroplast, z którego będzie wykonana wolnoopadająca deska sedesowa. Jest to jeden z trwalszych materiałów, który w swoim składzie posiada specjalne, antybakteryjne substancje. Zdarza się, że klapa wolnoopadająca wykonana jest z tworzywa sztucznego, który sprawia, że produkt jest lżejszy i ekonomiczny w zakupie. Niemniej pamiętaj, ze twardsze materiały sprawiają, że deska wolnoopadająca jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu czystości, ponieważ bez względu na stosowaną chemię łazienkową – nic nie powinno naruszyć powierzchni takiej deski.
BUDOWA
Deski wolnoopadające można podzielić pod względem ich budowy na deski wc okrągłe i deski wc prostokątne. Dobór kształtu deski powinien być oczywiście dobrany do kształtu miski wc, o czym wszyscy wiemy. Ale jest pewien aspekt, który na pierwszy rzut oka nie jest widoczny, a może skutecznie uprzykrzyć komfort korzystania z toalety. Jaki to aspekt? Zwróć uwagę, czy deska sedesowa wolnoopadająca, posiada zaoblone profilowanie na krawędziach. Będą je posiadały najczęściej dobrze zaprojektowane modele desek. Ten drobny szczegół wbrew pozorom może znacząco wpłynąć na komfort siedzenia na toalecie, ponieważ ostre krawędzie wewnętrzne, mogą być nieprzyjemne podczas siedzenia dla każdej osoby – bez względu na jej wagę. To może sprawić, że na brak komfortu może uskarżać się każdy użytkownik domu, co na dłuższą metę nie będzie stanowiło dobrego rozwiązania.
KLAPA
Deski sedesowe dzielą się także ze względu na budowę klapy sedesowej. Wyróżnić należy:
Deski wc z głęboką klapą
Deski te posiadają charakterystyczną budowę klapy, której krawędzie zostały tak zaprojektowane, aby element deski, na której użytkownik siada, chował się w pokrywie, gdy ta zostaje opuszczona. Deski z głęboką klapą stanowią klasyczne i higieniczne rozwiązanie, dzięki temu, że klapa wolnoopadająca estetycznie chowa deskę, której higiena jest szczególnie ważna.
Deski wc z klasyczną klapą
To deski, których zarówno krawędź klapy i jak krawędź deski, są widoczne w momencie, gdy obie są opuszczone. Pokrywy w takich deskach są zazwyczaj dość masywne.
Deski wolnoopadające slim
Czyli cienkie deski sedesowe. Charakteryzuje je smukła budowa, zarówno pokrywy jak i samej deski. Deski wolnoopadające slim, z uwagi na ich minimalistyczny design i wysoki komfort, są najczęściej wybierane do nowoczesnych aranżacji łazienek.
Deska samoopadająca w wielu wariantach dostępna w Salonie HOFF
W Salonie HOFF posiadamy szeroki wybór elementów wyposażenia łazienek, w tym wysokiej jakości ceramikę łazienkową, dzięki której kompleksowo urządzisz swoją łazienkę. W ofercie HOFF odszukasz produkty renomowanych producentów, w doborze których pomogą Ci nasi Specjaliści. Miski wc, deski wolnoopadające, a także deski wc klasyczne, bidety i wiele innych elementów sanitarnych, kupisz w krakowskim Salonie wyposażenia łazienek na ulicy Kosocickiej 7 (obok węzła wielickiego). Zapraszamy!