0

Jak dbać o ceramikę łazienkową?

Dodano:2023-06-16
Kategorie:BLOG

Autorka wpisu: Klaudia Sadzikowska 


Wejście do lśniącej łazienki to prawdziwa przyjemność! Aby jednak wszystko wyglądało na nowe przez długi okres czasu, wystarczy odrobina wysiłku. Wielokrotne użytkowanie tego pomieszczenia w ciągu dnia wpływa na pojawianie się brudu, osadów, zacieków i bakterii, dlatego powinny one być regularnie usuwane ze względu na zdrowie i higienę całej rodziny. 

Najlepiej używać do tego celu delikatnych detergentów, które nie zarysują powierzchni. Warto również wybierać specjalne preparaty, zapewniające ceramice dodatkową ochronę przed plamami i szkodliwymi czynnikami. Istnieje także wiele domowych sposobów czyszczenia łazienki, które warto wykorzystać. 

Sprzątanie łazienki może wydawać się czasochłonne, ale w rzeczywistości to niewielki nakład pracy, który pozwoli zachować jej pierwotną estetykę i funkcjonalność na długie lata.

Ceramika łazienkowa - czyszczenie to podstawa! 

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, w którym dbamy o swoją higienę i zdrowie, dlatego tak ważne jest, żeby utrzymywać ją w czystości. Aby to osiągnąć, warto przestrzegać kilku prostych porad.

Po każdym użytkowaniu należy wycierać mokre miejsca i pozostawić otwarte drzwi lub okno, aby zapewnić dobry przepływ powietrza. Należy też regularnie oczyszczać kabinę prysznicową, wannę, toaletę i umywalkę – najlepiej za pomocą specjalnych środków czystości. Ważne jest też mycie fug między płytkami i usuwanie kamienia, który może osadzać się na armaturze. Dzięki tym prostym poradom łazienka będzie zawsze czysta i estetyczna. 

Czym czyścić umywalkę ceramiczną? 

Jednym z kluczowych elementów każdej łazienki jest umywalka, na której najczęściej pojawiają się ślady pasty do zębów, kosmetyków do makijażu czy mydła. Aby zachować nieskazitelny i higieniczny wygląd, niezbędne jest regularne sprzątanie. Ale czym należy czyścić umywalkę ceramiczną? Do bieżącej pielęgnacji sprawdzi się Żel Czysta Łazienka, który nada połysku bez pozostawiania zarysowań. Istnieje także kilka domowych środków myjących, które skutecznie działają na powierzchniach ceramicznych: łagodny płyn do mycia naczyń, soda oczyszczona lub ocet. 

Rozpocznij od usunięcia widocznych zabrudzeń z powierzchni. Wymieszaj roztwór ciepłej wody z płynem do mycia naczyń, zanurz miękką szmatkę lub gąbkę w roztworze i delikatnie wyszoruj umywalkę. Zwróć uwagę na trudno dostępne miejsca i narożniki. Dokładnie opłucz miskę czystą wodą, a na koniec wytrzyj ją do sucha czystą, miękką ściereczką.

Regularne czyszczenie umywalki ceramicznej pomoże zachować jej połysk i zapobiegnie gromadzeniu się plam lub osadów.

Jak wyczyścić baterie łazienkowe? 

Do baterii łazienkowych również sprawdzą się ocet, soda oczyszczona i kwasek cytrynowy. Roztwór wody z octem 1:1 lub wody i kwasku cytrynowego 1:1 należy nałożyć na zabrudzoną powierzchnię, a następnie przetrzeć. Do zewnętrznej powierzchni warto wybrać delikatny środek, taki jak Środek do Czyszczenia Armatury Grohclean, który nie jest żrący, dzięki czemu nie narusza powłoki armatury. Należy pamiętać także o tym, aby nie używać szorstkich szczotek czy gąbek. 

Jak dbać o toaletę?

Miska WC to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w łazience, dlatego dokładna i systematyczna dezynfekcja jest tutaj wskazana. Do tego celu przyda się płyn antybakteryjny lub żel, których należy użyć co najmniej dwa razy w tygodniu. Kamień nawarstwia się szczególnie na krawędziach miski, a nagromadzenie nalotu może skutkować ciemnymi zaciekami. Środek ten warto także zastosować wieczorem, aby mógł działać przez całą noc. Na rynku znajdują się specjalne detergenty z końcówką, która pozwala dotrzeć do dalszych zakamarków misy WC. 

Kupując miskę WC czy bidet, warto wybierać modele, które będą łatwe w utrzymaniu czystości. Toalety bez kołnierza pozbawione są zawiniętych krawędzi, co utrudnia przedostawanie się tam zanieczyszczeń, a do tego ułatwia utrzymanie w czystości. Miska WC podwieszana, np. Supraglaze Roca, jest lepszym wyborem, jeśli chodzi o szybsze i łatwiejsze sprzątanie. 

A co z wanną i prysznicem? 

Kabinę prysznicową i wannę należy czyścić po każdym użyciu, aby zapobiec gromadzeniu się brudu i kamienia. Zdecydowanie zalecamy używanie ściągaczki lub bawełnianej szmatki, ale żadnych ostrych środków czyszczących. Żel pod prysznic i szampon również mogą się osadzać, więc wszystkie pozostałości należy spłukać wodą. Okucia i prowadnice drzwi przesuwnych także należy przetrzeć, aby zapewnić ich płynne działanie. 

Brodzik wystarczy umyć ciepłą wodą z łagodnym detergentem po każdym umyciu. Podobnie syfon, który wymaga regularnego czyszczenia, zwłaszcza jeśli prysznic jest używany codziennie.

Domowe sposoby na kamień w łazience

Kamień na urządzeniach sanitarnych, wannie, prysznicu, umywalce czy na płytkach łazienkowych może być problematyczny. Jak się go pozbyć korzystając z domowych sposobów? Wystarczy do tego ocet, kwasek cytrynowy i soda!
 
  • Roztwór octu z wodą w proporcji 1:1 rozpuszcza kamień.
  • Trzy łyżki sody oczyszczonej i 1 łyżka wody sprawdzą się do umycia fug. Taką mieszankę wystarczy zostawić na płytkach przez około 2 godziny.
  • Wacik nasączony wodą z octem pomoże przy usuwaniu kamienia z armatury łazienkowej.
  • Osad z kabiny prysznicowej należy przemyć octem, przetrzeć gąbką z sodą, a następnie opłukać wodą i wytrzeć.
  • Kwasek cytrynowy usunie zacieki na wannie i umywalce.
  • Wystarczy posypać nim powierzchnię, a następnie przetrzeć morką gąbką i spłukać.
Usuwanie kamienia nie powinno być odkładane na później. Regularne czyszczenie pomoże uniknąć godzinnego szorowania łazienki w późniejszym czasie. Po każdym prysznicu czy kąpieli w wannie należy opłukać powierzchnie z pozostałości po mydle, szamponie czy żelu. W miejscach, w których woda jest twarda, usunięcie kamienia może być trudniejsze, dlatego tym bardziej należy pamiętać regularnym sprzątaniu. 

Porady dotyczące utrzymania łazienki w czystości i estetyce

Na koniec kilka cennych porad, o których należy pamiętać! 

  • Zaleca się regularne czyszczenie ceramiki łazienkowej co najmniej raz w tygodniu, aby utrzymać ją w czystości.
  • Należy unikać agresywnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić powierzchnię. Zawsze stosuj produkty przeznaczone do czyszczenia ceramiki.
  • Do usuwania kamienia możesz użyć specjalnych preparatów antywapniowych lub domowych środków, takich jak roztwór octu jabłkowego i wody, aby zapobiegać kamieniowi w łazience.
  • Należy unikać twardych szczotek, które mogą zarysować powierzchnię ceramiki. Zawsze używaj miękkich gąbek lub szczotek.
  • Środek, taki jak wybielacz, może być zbyt agresywny dla ceramiki łazienkowej i może spowodować uszkodzenia. Lepiej używać delikatniejszych środków przeznaczonych do ceramiki.

O utrzymaniu czystości w łazience warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Właściwy projekt zminimalizuje liczbę zakamarków wymagających uciążliwego sprzątania. Ceramika sanitarna dostępna jest także w modelach podwieszanych, które są o wiele prostsze w utrzymaniu. 

W ofercie rynkowej znajdują się różnorodne umywalki, wanny oraz miski wc, które zostały zaprojektowane i zrealizowane w sposób zapewniający długotrwałą czystość łazienki. Przykładem jest myjąca toaleta podwieszana Laufen, która posiada powłokę LCC (Laufen Clean Coat), pozwalającą zachować czystość na dłużej, oraz zintegrowaną funkcję odkamieniania systemu.

Czysty dom to szczęśliwy dom

Czysty dom to szczęśliwy dom! A czysta łazienka to szczęśliwa, higieniczna i funkcjonalna łazienka! Regularne utrzymanie jej w czystości pozwoli cieszyć się jej estetyką przez wiele lat. Teraz gdy już wiadomo, jak dbać o łazienkę, sprzątanie będzie o wiele prostsze i szybsze. 

Gdy jednak jest już za późno — zmień wyposażenie łazienki z Salonem Hoff! Odwiedź nas na ul. Kosocickiej 7 w Krakowie lub sprawdź nasz sklep internetowy, gdzie znajdziesz wiele rozwiązań do swojej łazienki.


Zobacz powiązane artykuły

Odkryj kolekcje płytek wielkoformatowych Cerrad i przekonaj się, jak efektowne może wyglądać Twoje "M"!

Poznaj atuty najnowszych kolekcji Ceramica Limone. Zobacz gotowe aranżacje i zainspiruj się do działania!

Kiedy poznasz metodę "blokowania kolorów" dużo łatwiej przejdziesz przez proces projektowania łazienki.

Zobacz naszą analizę wnętrzarskich i łazienkowych trendów i poznaj najgorętsze zapowiedzi na 2022 rok!
 
 

Chcesz otrzymywać informacje o naszych nowościach i wydarzeniach?