0

Meble do łazienki czyli magia wystroju

Dodano:2017-06-06
Kategorie:BLOG

> Myśląc o urządzaniu łazienki, zazwyczaj kierujemy się głównie jej funkcjonalnością. Coraz częściej jednak zwracamy uwagę również na wystrój. To nie dziwi – w końcu w łazience spędzamy bardzo dużo czasu. Musi więc być ona nie tylko praktyczna, ale też ładna i komfortowa. Zwłaszcza wtedy, gdy pełni również rolę łazienki dla gości.


Dobrze dobrana szałka pod umywalkę zrobi różnicę

Na ogół dużą wagę przywiązujemy do urządzeń sanitarnych. Dobieramy odpowiednią wannę, prysznic, toaletę, umywalkę, jak również inne sprzęty typu pralka i grzejnik. Zdarza się nam zapominać o równie ważnym elemencie łazienki, jakim są meble łazienkowe. Co pozostanie z ładnej, minimalistycznie urządzonej łazienki, gdy wkoło umywalki czy toalety poustawiamy mnóstwo różnych środków chemicznych czy proszków do prania?
W tej kwestii z pomocą przyjdą nam meble łazienkowe, w których łatwo ukryjemy wszystkie kosmetyki i niezbędne w łazience przybory. Jest wiele ciekawych inspiracji, które łatwo można zaaranżować zarówno w dużej jak i małej przestrzeni.

Wymiary a funkcjonalność
Podstawą jest wymierzenie wszystkich miejsc, które chcemy zagospodarować. Meble łazienkowe nie mogą zajmować zbyt dużej powierzchni, zwłaszcza gdy pomieszczenie nie jest duże. Ważne jest, by pozostawić odpowiednią ilość miejsca wokół kluczowych elementów łazienki. Wolna przestrzeń przed umywalką i toaletą powinna wynosić co najmniej 70 cm oraz 20-30 cm po bokach. W wypadku wanny oraz prysznica odległości te powinny być jeszcze większe. Warto pamiętać o tym, by szafki nie utrudniały dostępu do urządzeń sanitarnych. Jeśli w pomieszczeniu są wnęki – oczywiście najlepiej byłoby je zagospodarować, oszczędzając w ten sposób miejsce.

Odpowiednie materiały
Wybierając meble do łazienki, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że będą one szczególnie narażone na wilgoć oraz podwyższoną temperaturę. Wybór mamy spory – od tworzyw sztucznych, przez wiklinę, szkło czy metal. Niezależnie od tego, który z nich wybierzemy, musimy pamiętać, by był on odporny na zachlapania. Właśnie dlatego najczęściej wybieranym materiałem jest płyta meblowa - idealnie jeśli meble z niej wykonane w całości pokryte są lakierem poliuretanowym (nie tylko przód). Nikt nie chce w swojej łazience rozwarstwiających się krawędzi szafek oraz falujących blatów. Prócz mebli lakierowanych, wbrew pozorom dobrym materiałem jest drewno. Odpowiednio zabezpieczone będzie służyć lata, a ponadto jest piękne i dodaje wnętrzu ciepła! Drewniane meble są jednak wiele droższe, bo nie każdy gatunek drzewa nadaje się do łazienki. W produkcji mebli łazienkowych najczęściej używa się drewna egzotycznego, które w naturalny sposób jest odporne na wilgoć. Z rodzimych odmian, najlepsze są: jesion, wiąz, dąb, modrzew oraz buk. Te gatunki wymagają jednak dodatkowych zabiegów, takich jak olejowanie, woskowanie czy bejcowanie.

2 w 1
Łączenie dwóch funkcji w jednym meblu to doskonały pomysł i to nie tylko w przypadku małych pomieszczeń. Na przykład jeśli chodzi o umywalki – możemy kupić modele wbudowane w szafkę, dzięki czemu zyskamy miejsce na środki czystości, które w łatwy sposób uporządkujemy wprost pod umywalką. Co więcej, nieatrakcyjne elementy, takie jak np. odpływ zostaną estetycznie zamaskowane. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem z serii 2 w 1 jest wisząca szafka z lustrem – za taflą szkła można ukryć kremy, kosmetyki do codziennej higieny i inne małe przyrządy kosmetyczne. Jeszcze bardziej interesującym rozwiązaniem są lustra zamontowane na froncie… Grzejników! Pamiętajmy, że lustro to świetny sposób na rozświetlenie łazienki! Poza tym… Czy ktoś wyobraża sobie łazienkę bez niego? ;)

Komoda nie tylko w sypialni
Meblem, który może stać się głównym elementem wystroju łazienki jest komoda. Mała czy duża – w zależności od wielkości pomieszczenia, będzie doskonałym miejscem przechowywania ręczników i innych niezbędnych akcesoriów. Najlepiej sprawdzi się model z szufladami – to tam zmieści się najwięcej. Innym meblem zapożyczonym z sypialni może być mały fotel lub nawet zwykły taboret czy stylizowane krzesło – doda wnętrzu klasy i uroku, jak również spełni funkcje praktyczne.

Co z tą pralką?
Świetnym pomysłem na oszczędność miejsca jest przygotowanie w łazience, już na etapie projektu – wnęki na pralkę. W łatwy sposób można wtedy zabudować ją szafą na całej wysokości. Na dole umieścimy pralkę, a nad nią zyskamy miejsce na brudną odzież czy środki piorące – to dużo bardziej estetyczne i bezpieczne rozwiązanie niż detergenty ustawione bezpośrednio na pralce czy wokół niej.
Jak widać możliwości jest naprawdę sporo, a im większa łazienka, tym więcej rożnych opcji. Najważniejsze to dobry plan. Pamiętajcie, że nasi Doradcy w Salonach HOFF są do Waszej dyspozycji i służą radą! Tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć wprost z naszego salonu!

Szafka pod umywalkę z solidnymi uchwytami
Szafka po umywalkę - prosty dizajn i funkcjonalność
Biała szafka pod umywalkę z dwoma szufladami
Szafka pod prostokątną umywalkę. Prosty dizajn.
Ciemny kolor połączony z prostym, nowoczesnym stylem.
Oryginalny pomysł na pułkę pod umywalką
Oryginalny pomysł na pułkę pod umywalką
Może jednak łazienka z meblami w stylu glamour?
O tym stylu, złotych dodatkach i innych pomysłach na Twoją łazienkę przeczytasz już dziś w najnowszym Magazynie Najlepszych Cen 2017. Śledź naszą stronę i profile społecznościowe: ☛ Facebook☛ Pinterest  ☛ Instagram.

Może jednak łazienka z meblami w stylu glamour?

Chcesz otrzymywać informacje o naszych nowościach i wydarzeniach?