0

Najnowsze trendy wnętrzarskie 2023! Fotorelacja z Mediolanu

Dodano:2023-04-27
Kategorie:BLOG

Autorka wpisu: Klaudia Sadzikowska Za nami Mediolańskie targi Salone del Mobile! To jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie mebli i designu, przyciągające międzynarodowych projektantów, producentów, sprzedawców detalicznych i kupców.

Odbywające się od 1961 roku, stały się obowiązkowym wydarzeniem dla wszystkich zainteresowanych najnowszymi trendami. Koncentrując się na kreatywności, innowacjach i zrównoważonym rozwoju, Salone del Mobile jest platformą dla projektantów i producentów, aby zaprezentować swoje najlepsze prace i zainspirować branżę i projektantów przyszłości.

Podczas tegorocznej imprezy zaprezentowano kilka bardzo widocznych trendów. Jakich? Sprawdźcie sami!


TRENDY WNĘTRZARSKIE 2023

Zrównoważony rozwój 

„Odpowiedzialność środowiskowa” to hasło przewodnie Salone del Mobile. Od przyjaznych dla środowiska stanowisk, po produkty zaprojektowane z myślą o cyrkularnym podejściu. Targi stworzono w sposób mający na celu zmniejszenie ilość odpadów i zużywanie zasobów dzięki lżejszej, mniej monumentalnej konfiguracji. Ponieważ coraz więcej konsumentów domaga się zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska produktów, projektanci włączają do swoich projektów materiały pochodzące z recyklingu i wykorzystują odnawialne źródła energii.

Meble wykonane ze szkła z recyklingu, organicznych tkanin czy drewna z odzysku to coś, co mogliśmy zobaczyć na tegorocznych targach. Nie zabrakło także energooszczędnego oświetlenia!
Meble modułowe i wielofunkcyjne 

Meble modułowe i wielofunkcyjne to takie, które można łatwo rekonfigurować i dostosowywać do różnych potrzeb i przestrzeni. Trend mebli modułowych w projektowaniu wnętrz polega na wszechstronności i elastyczności i staje się coraz bardziej popularny.

Meble modułowe występują w wielu różnych formach. Jednym z najpopularniejszych rodzajów mebli modułowych są modułowe siedziska, składające się z pojedynczych siedzisk, które można ustawić w różnych konfiguracjach. Pozwala to na tworzenie różnych aranżacji miejsc siedzących dostosowanych do potrzeb, od małych kameralnych spotkań po większe przyjęcia.
Integracja cyfrowa

Trend integracji cyfrowej w projektowaniu wnętrz odnosi się do bezproblemowej integracji technologii z projektem domu, co pozwala na bardziej wydajny i wygodny styl życia. Typowym przykładem są inteligentne systemy oświetleniowe, które można zaprogramować tak, aby dostosowywały kolor i intensywność oświetlenia do nastroju lub czynności.

Jednym z głównych elementów integracji cyfrowej w projektowaniu wnętrz jest także wykorzystanie urządzeń inteligentnego domu. Tymi urządzeniami, takimi jak inteligentne termostaty, systemy oświetlenia, systemy bezpieczeństwa, a nawet meble, można sterować zdalnie za pomocą smartfona lub asystenta głosowego. Pozwala to na większą kontrolę nad środowiskiem domowym, zapewniając bardziej spersonalizowane wrażenia. Ponadto narzędzia te mogą również pomóc w zmniejszeniu zużycia energii i kosztów, co jest zgodne z rosnącymi obawami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju.
Odważne kolory i wzory 

W ostatnich latach dominującym trendem w urządzaniu wnętrz był minimalizm, z czystymi liniami i neutralnymi kolorami. Jednak w 2023 roku projektanci ujawniają zwrot w kierunku maksymalizmu, z odważnymi kolorami, wzorami i fakturami, zajmującymi centralne miejsce.

Projektanci eksperymentują z przyciągającymi wzrok kolorami i niepowtarzalnymi wzorami, aby tworzyć wyróżniające się projekty mebli. Ten trend jest odejściem od bardziej neutralnych tonów, które były popularne w trendzie minimalistycznym ostatnich lat i gwarantuje dodanie odrobiny osobowości i oryginalności każdej przestrzeni.
TRENDY ŁAZIENKOWE 

Nie mogło zabraknąć również nowości w łazienkach! 

CERAMIKA ŁAZIENKOWA 

Wszystko wskazuje na to, że kolorowa ceramika łazienkowa będzie wiodła swój prym. Widać odejście od klasyki na rzecz ciekawych barw, takich jak pastele i kolory ziemi, szalonych wzorów i kształtów. Łazienkowy minimalizm zastąpiono prawdziwym maksymalizmem, przepełnionym złotem! Kształty umywalek zdecydowanie są wymyślne i szalone. Widać dużą inspirację stylem Art Deco, który kusi kunsztem, złotem i luksusem.
ARMATURA

Podobnie, jak w przypadku ceramiki, widać dużą inspirację stylem Art Deco, dużo kolorów, złota i przepychu.Jedno z ciekawszych wydarzeń zapewniła nam marka Grohe, która przebudowała dziedziniec mediolańskiej Pinacoteca di Brera, aby zaprezentować swoją nowo zrewitalizowaną markę premium o nazwie Grohe Spa.

Instalacja obejmuje odblaskową kałużę wody z czterema lustrzanymi kostkami w każdym z jej rogów, w których znajdują się eksponaty nawiązujące do etosu projektowego Grohe Spa. Basen wodny tworzy odbicia elementów neoklasycystycznego dziedzińca, w tym posąg Napoleona pośrodku i dwie kondygnacje kolumn obramowujących łukowate chodniki.W każdej kostce ujawnia się inny aspekt marki Grohe Spa i jej koncepcji „zdrowie dzięki wodzie”.

Eksponaty obejmują niestandardowe produkty drukowane w metalu 3D, szyte na miarę kolekcje Atrio i Allure Private, modułowe rozwiązania prysznicowe oraz portfolio kolorów i wykończeń Grohe Spa.

TRENDY KOLORYSTYCZNE 

W kolorystyce przestrzeni występowała przewaga odcienia ciemnoczerwonego, wpadającego lekko w brąz czy rudość. Dekory beżowe w podobnym stopniu pojawiały się na powierzchni mebli, jak i aranżacji stoisk. Tak jak wspomnieliśmy przy ceramice łazienkowej – królują pastele i kolory ziemi.

W płytkach natomiast wciąż króluje kamień. Dominują ciepłe, neutralne palety kolorów, ale było kilka marek, które zaryzykowały jasnymi i odważnymi odcieniami.


TRENDY OŚWIETLENIOWE 

W tym roku byliśmy świadkami powrotu Euroluce, odbywającego się co dwa lata wydarzenia, które jest poświęcone wszystkiemu, co ma związek z oświetleniem. Oto, na co zwróciliśmy uwagę!

• ŻYRANDOLE: kładzie się coraz większy nacisk na żyrandole i wiszące lampy sufitowe, złożone z kilku punktów świetlnych.

• MODUŁOWA KONSTRUKCJA: wiele opraw oświetleniowych, które widzieliśmy, zostało zaprojektowanych jako pojedyncze elementy, które można montować w różnych konfiguracjach. Nie tylko pozwala dostosować oświetlenie, ale jest także świetnym sposobem na wyrażenie swojego indywidualnego stylu.• RZEŹBIARSKIE ORGANICZNE KSZTAŁTY: Euroluce pokazuje, że oświetlenie nie musi być nudne. W rzeczywistości można użyć rzeźbionych opraw oświetleniowych, aby dodać charakteru i dramatyzmu Zauważyliśmy wiele inspiracji z natury, z dużą ilością organicznych kształtów i ponownie krzywizn.Wiele opraw oświetleniowych, które widzieliśmy, łączyło różne rodzaje szkła i metali, tworząc wyjątkowe elementy, które mogą podnieść każdą przestrzeń. Oświetlenie jest kluczowym elementem wystroju wnętrz, dlatego najlepszym rozwiązaniem do dekoracji jest użycie funkcjonalnych i atrakcyjnych elementów.Mediolan zdecydowanie pełen był wnętrzarskich inspiracji! Nie możemy się doczekać, aż wykorzystamy nowe trendy w naszych projektach!Zobacz powiązane artykuły


Odkryj kolekcje płytek wielkoformatowych Cerrad i przekonaj się, jak efektowne może wyglądać Twoje "M"!

Poznaj atuty najnowszych kolekcji Ceramica Limone. Zobacz gotowe aranżacje i zainspiruj się do działania!

Kiedy poznasz metodę "blokowania kolorów" dużo łatwiej przejdziesz przez proces projektowania łazienki.

Zobacz naszą analizę wnętrzarskich i łazienkowych trendów i poznaj najgorętsze zapowiedzi na 2022 rok!

 

 

 

Chcesz otrzymywać informacje o naszych nowościach i wydarzeniach?