Farby dekoracyjne do wnętrz – efekt, który ozdabia wnętrze. Wybierz go świadomie!
Farby dekoracyjne do ścian pozwalają w oryginalny sposób ozdobić wnętrze i nadać mu niepowtarzalnego wyglądu. Charakterystyczną cechą farby z efektem dekoracyjnym jest trójwymiarowa faktura, której nie uzyskasz przy użyciu klasycznej farby do ścian. Struktury dekoracyjne mają to do siebie, że pozwalają nie tylko uzyskać nierównomierny koloryt ściany, ale również nadadzą jej chropowatości imitującej np. konkretne wykończenie, takie jak beton czy technika tynkowania. Farby z efektem dekoracyjnym pozwalają również przemienić zwykłą ścianę w metaliczną lub perłową ozdobę wnętrza. Jeśli chcesz nadać ścianie nierównomierny, zdobniczy wygląd, to nowoczesne farby dekoracyjne zapewnią Ci szerokie możliwości ozdabiania ścian. Pamiętaj jednak o bardzo ważnej zasadzie. Podczas wyboru efektu kieruj się dokładnie przemyślanym pomysłem na wnętrze. Farby dekoracyjne, w przeciwieństwie do standardowych farb, nie stanowią jedynie tła dla konkretnego wnętrza i postawionych w nim mebli, lecz stają się kluczową ozdobą pomieszczenia. Jeśli zatem zależy Ci np. na bardzo subtelnym efekcie, wybierz konkretny fragment wnętrza pod efekt dekoracyjny, np. ścianę, przy której stanie sofa. Przekonasz się na własne oczy, że prócz sofy, wystarczy w tym miejscu postawić stylową donicę z kwiatem, by w prosty sposób stworzyć stylowy kącik w mieszkaniu.
Efekty, jakie możesz uzyskać decydując się na farby dekoracyjne do ścian
Wachlarz dostępnych na rynku efektów jest wyjątkowo bogaty. Największym zainteresowaniem cieszą się metaliczne wykończenia, a także te, które nawiązują do aranżacji w klimacie fabrycznego loftu.
Gama efektów metalicznych oferuje np. efekt połyskującej tkaniny, efekt szczotkowanego aluminium, efekt rdzy lub pordzewiałej blachy. Jeśli szukasz efektu z refleksami świetlnymi, postaw na farbę z dodatkiem pyłu brokatowego i drobnej miki ozdobnej. W promieniach słońca i z odpowiednim oświetleniem taka ściana będzie prezentować się wyjątkowo efektownie.
W wachlarzu matowych efektów spodziewaj się imitacji nieobrobionych materiałów sztucznych i pochodzenia naturalnego. Przykłady? Efekt betonu, efekt spoiw wapiennych i pyłu marmurowego, efekt szronu, efekt tapety papierowej. Opcji jest mnóstwo, dlatego najpierw zdefiniuj własne oczekiwania, a dopiero potem przystąp do poszukiwania najbardziej pożądanego efektu.
Efekt dekoracyjny do nowoczesnych wnętrz
Struktury dekoracyjne doskonale sprawdzą się na ścianach nowoczesnych aranżacji. Dlaczego? Bo najczęściej w palecie efektów znajdują się nawiązania do surowych form będących wizytówką nowoczesnego stylu. Moda na surową awangardę sprawia, że śmiało możesz wybrać np. efekt rdzy, efekt betonu czy metalicznego wykończenia. Nowoczesne farby dekoracyjne świetnie sprawdzą się również w aranżacjach industrialnych. Postindustrialna fabryczność z natury nawiązuje do nieobrobionych faktur i form, zatem śmiało możesz postawić np. na efekt pordzewiałej blachy z lekko chropowatą, mieniącą się powierzchnią.
Farby z efektem dekoracyjnym – o tym musisz pamiętać!
Efekty dekoracyjne na ścianę, aby oddawały w pełni zamierzoną przez producenta imitację, wymagają odpowiednich umiejętności nakładania i fachowego podejścia. Położenie farby dekoracyjnej wbrew pozorom nie należy do zadań prostych, dlatego dobrze, jeśli do jej aplikacji zaangażujesz doświadczonego fachowca. Farby dekoracyjne wewnętrzne posiadają określoną instrukcję przygotowania powierzchni, do której powinieneś się zastosować. W niej znajdziesz m.in. informację o tym, jakich narzędzi użyć (np. wałka z długim włosiem), a także jaką techniką nakładać farbę (np. farbę rozprowadzaj krótkimi ruchami), aby uzyskać pożądany efekt. Zastosowanie się do instrukcji i skorzystanie z usług profesjonalisty da Ci gwarancję dobrze wykonanej pracy i właściwie stworzonego efektu.