Grzałki do grzejników

Grzałka do grzejnika – jaką wybrać?

Grzejnik rurkowy pozwala skutecznie ogrzać łazienkę, służy jako suszarka, a także pozwala stylowo ozdobić przestrzeń. Zaletą takiego grzejnika jest fakt, że można z niego korzystać przez cały rok. Warunkiem jest zamontowanie w nim odpowiedniej grzałki. O czym należy pamiętać podczas dobierania grzałki?

MOC GRZAŁKI

Najbardziej rekomendowana moc grzałki powinna stanowić ok. 70-80% mocy grzejnika spełniającego parametry 90/70/20 [°C] (temperatura wody, która zasila grzejnik / temperatura wody, która wypływa z grzejnika / temperatura powietrza ogrzewanego pomieszczenia).

METODA PODŁĄCZANIA

Aby grzałka do grzejnika drabinkowego mogła spełniać swoją funkcję, powinna być zamontowana prostopadle do rurek grzejnika. To zapewni odpowiednią cyrkulację czynnika grzewczego. Wyjątek stanowi pionowy grzejnik o małych gabarytach – w takim dopuszczany jest montaż w układzie równoległym do rurek grzejnika. Drugą ważną zasadą jest umiejscowienie grzałki. Należy ją zawsze montować do jednego z dolnych króćców przyłączeniowych (niedopuszczalny jest montaż grzałki obudową do góry!).

Grzałka elektryczna do grzejnika – alternatywne źródło energii

Początkiem i końcówką sezonu grzewczego (wiosna, jesień) zazwyczaj dom już nie jest tak ogrzewany, jak w okresie zimowym. Temperatura za oknem nie jest jednak jeszcze na tyle wysoka, by w każdym pomieszczeniu mogła panować dostatecznie komfortowa temperatura. Łazienka jest jednym z tych pomieszczeń, w którym wyższa temperatura powietrza jest szczególnie pożądana. Grzałka do grzejnika łazienkowego sprawia, że łazienka może być swobodnie dogrzewana wiosną i jesienią, kiedy kocioł lub inne źródło zasilania instalacji nie są już tak często (lub w ogóle) używane. Ponadto grzałka elektryczna do grzejnika łazienkowego pozwala na szybkie wysuszenie bielizny czy ręczników, nawet w okresie letnim. To czyni grzałkę niezwykle przydatnym urządzeniem pozwalającym korzystać w domu z alternatywnego źródła energii. Dopilnuj jednak, aby poza sezonem grzewczym zamknąć najniżej położony zawór (w przypadku instalacji krzyżowej lub bocznej) lub zawór termostatyczny ulokowany na zasileniu instalacji (w przypadku ulokowanej u dołu grzałki). To zapobiegnie krążeniu wody w instalacji. Pamiętaj, aby drugi zawór pozostawić otwarty. Czynnik grzewczy przez wzrost temperatury zwiększa swoją objętość. Uzyskana w tym procesie nadwyżka ciepła powinna zostać przejęta przez instalację centralnego ogrzewania. Ta sama zasada tyczy się grzałki do grzejnika pokojowego.

RozwińZwiń
Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o naszych nowościach i wydarzeniach?