0

Jak oszczędzać wodę w łazience? 8 pomysłów.

Dodano:2023-01-13
Kategorie:BLOG

Autorka wpisu: Monika Turska


Oszczędzanie wody to dziś nie tylko trend, ale także konieczność. Zarówno budżetowa, jak i ekologiczna. Jeśli chcesz przekonać się jak oszczędzać wodę w łazience i wprowadzić te zmiany w życie od razu, najlepiej już podczas dzisiejszej kąpieli, to zapraszamy do lektury. 


Dlaczego warto oszczędzać wodę w łazience?


Powodów, żeby zacząć oszczędzanie wody od razu, jest wiele. Począwszy od tego, że według Światowego Forum Ekonomicznego niedobór wody jest jednym z 5 globalnych zagrożeń i dotyka już 25% ludności świata, poprzez to, że tylko 2,5% wody na ziemi to woda słodka, a tylko 0,03% jest łatwo dostępne (reszta uwięziona jest na przykład w lodowcach), a skończywszy na tym, że oszczędzanie wody, to także oszczędzanie energii i pieniędzy.

Spójrz na swój dom i rodzinę – sama widzisz, że większość zużywanej w gospodarstwie wody jest poprzednio ogrzewana. To proces energochłonny, a przez to kosztowny – oszczędzaj wodę, a oszczędzisz energię i pieniądze. Pamiętaj, aby szacunku do wody uczyć swoje dzieci – nawyki zdobyte w okresie dziecięcym procentują w życiu dorosłym.

Pomysły na oszczędzanie wody postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu, abyś mogła wprowadzać je w życie od razu. Przekonasz się też, że ekologiczna łazienka to ekonomiczna łazienka, i wcale nie wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Wręcz przeciwnie – poprawi komfort codziennego używania, zminimalizuje zbędne straty, a także zadba Twój domowy budżet.


baterie GROHE

 

Jak zmniejszyć zużycie wody w łazience? 

Czy wiesz, że ponad 60% wody zużywanej w domu, to woda, z której korzystasz w łazience? Ponad połowę z tego, czyli sumarycznie około 36% to woda, której używasz do kąpieli i mycia, podczas gdy reszta to woda przeznaczona na spłukiwanie toalety (30%) i pranie (15%). Dorosły człowiek zużywa średnio 150 litrów wody dziennie! A już samo zakręcenie wody podczas golenia czy mycia zębów pozwala oszczędzić do 90 litrów tygodniowo. Jest więc dużo miejsca na poprawę i wyrobienie nowych nawyków na oszczędzanie wody.

prysznic grohe

Oto gotowych 8 pomysłów na oszczędzanie wody w łazience:

 

Orzeźwiający prysznic zamiast wanny

Temat co jest lepsze: prysznic czy wanna, jest kwestią sporną od wielu lat. Natomiast nie ulega wątpliwości, co jest bardziej oszczędne. Na relaksującą kąpiel w wannie zużyjesz nawet do 150 litrów wody, doliczając rzecz jasna koszt energii potrzebnej do jej ogrzania. Prysznic, nawet z deszczownicą, to rząd 6-30 litrów na minutę. Jeśli lubisz długie sesje prysznicowe zainwestuj w słuchawkę prysznicową wyposażoną w technologię GROHE WaterSaving, ograniczającą przepływ. Takie modele znajdziesz w portfolio marki Grohe – specjalistów od oszczędzania wody w łazience. Słuchawka prysznicowa power&soul Cosmopolitan pozwoli zmniejszyć zużycie wody o 50%, oferując różne rodzaje strumienia i aż 11 kombinacji.

Zestawy prysznicowe Grohe – na przykład ten z deszczownicą i termostatem Euphoria, wyposażono w system Smart Control, dzięki któremu możesz korzystać jednocześnie z deszczownicy i prysznica ręcznego.. Oprócz tego możesz wybrać kilka rodzajów strumienia wody: kojący Rain, ekologiczny SmartRain lub pobudzający Massage.


deszczownica GROHE

Wyższym stopniem zaangażowania w oszczędzanie wody wykazują się osoby, które biorą prysznic w rytm ulubionej muzyki i starają się skończyć prysznic równo z zakończeniem utworu. Nie próbowaliśmy, ale oszczędność zależna jest tu pewnie od wyboru utworu. Koncertowych wersji nie polecamy, zazwyczaj solówki ciągną się w nieskończoność.

To, że kabina prysznicowa i ekonomiczny prysznic są oszczędniejsze, wcale nie oznacza, że musisz rezygnować z wanny. Aromatyczna i gorąca kąpiel wpływa kojąco i odprężająco na organizm. Wygodna wanna niech zostanie jednak opcją na specjalne okazje.

 

łazienka ekologiczna

Eko pranie - wypełnij pralkę do pełna

Nie ma nic bardziej oszczędnego, niż pranie wtedy, gdy bęben pralki jest pełny lub prawie pełny. Nie rób prania, gdy w koszu na bieliznę są dwa T-shirty i jeansy – to nie jest ani oszczędne, ani ekologiczne. Im więcej ubrań wypierzesz na raz, tym mniej wody zużyjesz. Używaj pralki w trybie eko, jeśli jest to możliwe, a ubrania nie są mocno poplamione.

 

perlator GROHE

Zakręcaj kran

Myjesz zęby, namydlasz ręce, nanosisz szampon na włosy, a woda swobodnie płynie z kranu? To duży błąd. Jedna minuta swobodnego wypływu wody to nawet 12 litrów. Bezpowrotnie straconej wody. Odkręć wodę dopiero do spłukania mydła czy szamponu. To nawyk, który nic Cię nie kosztuje, a jest bardzo cenny, bo pozwala na oszczędność wody, energii i pieniędzy. 


ekologia w łazience

 

Uszczelnij i kontroluj

Czy wiesz, że kapiący kraj jest nie tylko irytujący, ale także powoduje sumaryczne straty w wysokości około 200 zł rocznie? Nieszczelne spłuczka w toalecie to około 50 litrów wody dziennie, która po prostu spływa do ścieków... Zrób przegląd armatury i urządzeń sanitarnych, napraw ewentualne usterki lub wymień urządzenia na nowe, bardziej wydajne i ekologiczne. I skutecznie oszczędzaj wodę w łazience.


oszczędzanie wody w łazience

 

Napowietrzony strumień wody

Perlator to podstawa w oszczędzaniu wody. Wiele osób nawet nie wie, że ma go u siebie w łazience! To niewielkie sitko montowane w wylewce baterii – czy to umywalkowej, wannowej, czy kuchennej. Bateria umywalkowa z perlatorem pozwala na uzyskanie bardziej napowietrzonego strumienia wody, dzięki czemu leci jej po prostu mniej, niż na przykład w wylewce kaskadowej. Zamiast ręcznie zmniejszać strumień, sprawdź, czy możesz zamontować w kranie wydajniejszy perlator. Warto też raz na czas odkręcić perlator, wyczyścić go i odkamienić.

Grohe ma swój własny opatentowany sposób na łatwe ograniczenie zużycia wody z kranu – to technologia Water Saving. Armatura wyposażona w ten system pozwala na realne zmniejszenie przepływu wody bez utraty komfortu i skuteczności strumienia. Technologia Water Saving jest integralną częścią baterii umywalkowych, słuchawek prysznicowych, baterii wannowych, deszczownic, a nawet spłuczek toaletowych.


termostat GROHE

 

Wybierz baterie termostatyczne – oszczędność wody i energii 

Czy Ty też często stoisz pod prysznicem i czekasz, aż woda będzie na tyle ciepła, żeby wejść pod strumień? W ten sposób marnuje się za każdym razem około 10 litrów wody. Rozważ montaż baterii prysznicowej z termostatem z systemem Grohe TurboStat, która nagrzewa wodę i utrzymuje jej stałą temperaturę przez cały czas. Dlatego możesz swobodnie zakręcić wodę, gdy namydlasz ciało i włosy, i włączyć ją, gdy trzeba będzie spłukać pianę. Woda będzie ciepła od razu! Grohetherm SmartControl to połączenie elegancji, funkcjonalności i najnowszych technologii, które ułatwiają życie. Termostat pozwala Ci ustawić stałą temperaturę wody bezpośrednio na armaturze, mało tego – zapamięta Twoje preferencje i przy kolejnej kąpieli, woda będzie mieć Twoją ulubioną temperaturę. Zniweluje też skutki zmian ciśnienia w instalacji, które skutkują nagłą zmianą temperatury przepływu,, np. gdy podczas brania prysznica ktoś włączy zmywarkę lub odkręci kran w kuchni. Dzięki temu kąpiel stanie się nie tylko komfortowa, ale także w pełni bezpieczna.


bateria termostatyczna do łazienki

 

Zmień spłuczkę w toalecie

Zanim zadasz pytanie jak spłuczka może oszczędzać wodę musisz zdać sobie sprawę z tego, ile wody zużywasz na codzienne funkcjonowanie toalety. To około 30% całej wody używanej w łazience, czyli około 35-40 litrów. Niemało. Zmiana tradycyjnej spłuczki na model ukryty w ścianie i wyposażony w opcję spłukiwania dwupojemnościowego, pomoże Ci ograniczyć zużycie wody. Przycisk spłukujący Grohe Skate Cosmopolitan daje wybór pomiędzy małym a dużym spłukiwaniem, a dodatkowo wyposażony jest w funkcję Start’Stop, pozwalającą w każdym momencie wstrzymać przepływ.

 

Toaleta myjąca zamiast bidetu 

Jeszcze niedawno uważane za dobro luksusowe i wyposażenie premium, dziś pomagają oszczędzać wodę w wielu domach. Toalety myjące to połączenie wc i bidetu, w których odpowiednio zaprojektowane dysze gwarantują napowietrzony natrysk myjący. Oprócz mniejszej ilości wody, toaleta myjąca zapewnia także redukcję zużycia papieru toaletowego, do którego wytworzenia konieczne są tysiące litrów tego cennego zasobu.


słuchawka prysznicowa GROHE

 

Jak oszczędzać wodę w kuchni?

Oszczędna łazienka to podstawa dobrego i komfortowego życia, ale jest jeszcze kilka prostych trików, które możesz wprowadzić w swoim domu, aby oszczędzić wodę i odciążyć domowy budżet. Oto sztuczki jak oszczędzić wodę w kuchni:

- ekologiczne nakładki na kran
Zamontuj perlator tak jak w łazience. Napowietrzony strumień wody myje tak samo jak konwencjonalny, a zużywa zdecydowanie mniej wody.
- korzystaj ze zmywarki
Ręczne mycie wcale nie jest bardziej wydajne niż użycie zmywarki, nawet jeśli brudnych jest tylko kilka talerzy. Tym bardziej że większość zmywarek podsiada wbudowany tryb eko.
- wykorzystuj wodę na nowo
Myjesz owoce czy warzywa? Nie myj ich pod kranem, lecz w misce. Wodę po myciu wykorzystaj do podlania kwiatów.
- nie wylewaj wody po gotowaniu
Lubisz jajka na miękko? Nie wylewaj wody po ich gotowaniu. Zostaw do przestudzenia, a potem podlej nią rośliny, które lubią nawóz wapniowy – bluszcz, tulipany, liliowce czy lawendę.

 

Zaplanuj ekonomiczną łazienkę razem z Salonem Hoff

Odwiedzasz strony z inspiracjami, bo interesują Cię aranżacje łazienki, prawda? Odwiedź i nasz Salon Hoff, gdzie projektanci stworzą projekt łazienki i jej realną wizualizację 3D, a doradcy pomogą wybrać wyposażenie, dzięki któremu Twoja codzienność będzie komfortowa, a jednocześnie pomogą oszczędzać wodę. Zrób coś dla siebie. Zrób coś dla planety.


 

Zobacz powiązane artykuły


Nasze sposoby na wyjątkową aranżację pod skosami.

Podpowiemy jak urządzić pokój kąpielowy i wybrać odpowiednią wannę wolnostojącą dla ozdoby i wygody.

Poznaj możliwości programu Radaway "Na Miarę" i wybierz spersonalizowaną kabinę do swojej łazienki!

Dowiedz się, co wyróżnia najlepsze płytki marmurowe i zobacz warte uwagi pomysły na wnętrza powstałe z ich wykorzystaniem!

 

Przycisk Skate Cosmopolitan Chrom 38732000 Grohe DARMOWA DOSTAWA OD 499,-
Bateria Umywalkowa Essence New L 32628001 Grohe DARMOWA DOSTAWA OD 499,-
Bateria Wannowa Stojąca Essence New 23491001 Grohe DARMOWA DOSTAWA OD 499,-
Bateria Wannowa Essence Chrom 24058001 Grohe DARMOWA DOSTAWA OD 499,-
Bateria Wannowa Eurocube 23140000 Grohe DARMOWA DOSTAWA OD 499,-
Bateria Umywalkowa Essence M 23462001 Grohe DARMOWA DOSTAWA OD 499,-
Bateria Umywalkowa Essence XL 32901001 Grohe DARMOWA DOSTAWA OD 499,-
 
 
 

Chcesz otrzymywać informacje o naszych nowościach i wydarzeniach?