0

Miska toaletowa wisząca czy stojąca? Porównanie obu rozwiązań

Dodano:2023-04-14
Kategorie:BLOG

Autorka wpisu: Klaudia Sadzikowska Łazienka jest miejscem, w którym liczy się relaks i wygoda, dlatego ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniej miski toaletowej. Decyzja pomiędzy stojącą a wiszącą miską WC może okazać się trudna, zarówno dla właścicieli domów, jak i projektantów wnętrz. Oba rodzaje misek mają swoje wady i zalety oraz wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu.

Dzisiejsze standardy jakościowe i estetyczne są bardzo wysokie i oferują nam wiele ciekawych czy nawet nietypowych rozwiązań. Od kolorów, kształtów, rozmiarów, stylów spłukiwania, części wewnętrznych, rozmiarów odpływów hydraulicznych czy innych, toalety mogą zaskoczyć i być dość specyficzne.

Które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze? W tym artykule porównamy klasyczne miski stojące i modele wiszące, dzięki czemu pomożemy Ci dokonać jak najlepszego wyboru.Jak wybrać odpowiednią miskę? 


Jeśli chcesz wybrać toaletę, która najlepiej pasuje do Twojej łazienki, ważne jest, aby wiedzieć, że dostępne są różne rodzaje systemów, wzorów, formatów i wykończeń. Uwzględnienie tych aspektów w odniesieniu do estetyki, innowacyjności i technologii dla większego komfortu i jakości życia jest koniecznością. Do wyboru jest tradycyjna miska stojąca lub nowoczesna podwieszana miska toaletowa.

Odpowiedni model miski to trudny wybór, dlatego pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Przede wszystkim, toaleta to jedno z podstawowych elementów wyposażenia łazienki, którego używamy codziennie. Dlatego też powinna być wygodna i funkcjonalna. Kolejnym ważnym czynnikiem jest oszczędność miejsca, wpływ na estetykę całego wnętrza oraz utrzymanie czystości.

Porównajmy więc te aspekty.Miski stojące 


Modele toalet stojących zamontowane są bezpośrednio na podłodze, a zbiornik na wodę jest zwykle umieszczony na górze lub na tyłach toalety.

Toaleta stojąca — zalety rozwiązania

Łatwość montażu – miski sedesowe stojące są łatwiejsze do zainstalowania, ponieważ nie wymagają mocowania do ściany.

Mniejsze koszty – toaleta stojąca jest zwykle tańsza od wiszących modeli. Wszystko dlatego, że nie wymaga specjalnych ramek i mocowań.

Bezpieczeństwo – stojące miski są bardziej stabilne niż modele wiszące.

Sedes stojący — wady rozwiązania

Trudniejsze utrzymanie czystości – stojące toalety są trudniejsze do czyszczenia ze względu na ciężko dostępne miejsca pod miską. Są również bardziej narażone na zabrudzenia i zanieczyszczenia, ponieważ mają ciągły kontakt z podłogą.

Mniejsza estetyka – modele stojące nie wyglądają tak estetycznie jak wiszące. Zwykle są bardziej kanciaste i mają widoczną ramę. Ponieważ są połączone z podłogą, mogą nie mieć eleganckich, minimalistycznych linii, ale pasują do szerokiej gamy projektów łazienek i szczególnie dobrze współpracują z bardziej tradycyjnym wystrojem.

Mniejsza oszczędność miejsca – stojące miski klozetowe zajmują więcej miejsca w łazience niż wiszące ze względu na konieczność umieszczenia zbiornika na wodę na podłodze.

Rozwiązanie stojącej miski sprawdzi się więc u osób, które cenią klasyczne rozwiązania. Taki model jest wizytówką czasów PRL, dlatego jest mocno ceniony przez grono miłośników wnętrzarstwa w stylu vintage. Może być niestety trudny do wpasowania się w aktualne trendy wnętrzarskie.

Wybierając tradycyjną stojącą miskę pamiętaj, że nowe budownictwo nastawione jest na montaż miski podwieszanej. Jeżeli jednak zamieszkujesz dom lub blok mieszkalny budowany w starym budownictwie i planujesz przy tym wymianę starej miski, sedes stojący będzie najlepszym wyborem. Taki zakup nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, a jednocześnie sprawia, że montaż jest szybki i łatwy.

Mimo, że wybór modeli stojących robi się coraz mniejszy, na rynku wciąż możesz znaleźć nowoczesne miski stojące, które wpasujesz do swoich wnętrz.
Miska toaletowa wisząca 


Toaleta wisząca jest zamontowana na ścianie, bez kontaktu z podłogą. Siedzisko i miska są połączone specjalną ramą, która jest przytwierdzona do ściany. Rama ta zwykle jest niewidoczna, gdy toaleta jest zamontowana. Nowoczesna miska podwieszana oferuje bardziej minimalistyczną, nowoczesną i lżejszą estetykę.

Miski wiszące — zalety rozwiązania

Łatwiejsze utrzymanie czystości – dzięki braku kontaktu z podłogą, miski klozetowe stojące są łatwiejsze do czyszczenia. Nie ma tam trudnych do dostania się miejsc pod miską, co ułatwia utrzymanie higieny w łazience.

Oszczędność miejsca – zaletą misek wiszących jest oszczędność miejsca. Nie ma potrzeby umieszczania zbiornika na wodę na podłodze, co daje więcej miejsca na meble łazienkowe.

Estetyka miski wiszącej – toaleta wisząca ma elegancki, nowoczesny design, który sprawdza się w nowoczesnej łazience. Miski wiszące są bardzo modne, więc mogą być głównym elementem wystroju Twojej łazienki. Mogą również stanowić wartość dodaną ze względu na swój stylowy wygląd. Co więcej, spłuczka wiszącej miski umieszczona jest na stelażu podtynkowym i wbudowana w ścianę, dzięki czemu prezentuje się bardzo elegancko.

Dostępność – wiszące miski są aktualnie najbardziej powszechnie stosowanym typem toalety, więc są łatwiejsze do znalezienia i kupienia w sklepach.

Miska WC Wisząca Bezrantowa GSI

Toalety wiszące — wady rozwiązania

Koszt – toaleta wisząca to zwykle wyższy koszt niż zakup miski stojącej, ze względu na konieczność dokupienia specjalnej ramy i mocowania.

Wymagany mocny materiał ścian – toaleta wisząca wymaga mocnej i stabilnej ściany, aby zapewnić bezpieczny montaż. W niektórych przypadkach konieczne jest wzmocnienie ściany lub zainstalowanie specjalnej płyty montażowej. Może być problem z zamontowaniem toalety wiszącej w starszych domach czy mieszkaniach, które nie są dostosowane do instalacji toalet wiszących.

Trudniejszy montaż – z montażem misek stojących wiążę się większa precyzja i doświadczenie. Do zamontowania miski wiszącej potrzeba także więcej czasu i wysiłku, dlatego należy się na to zdecydować jeszcze przed rozpoczęciem remontu.Miska wisząca - dlaczego warto?

Nowoczesna miska podwieszana jest najczęściej wybieraną toaletą wśród klientów, ponieważ jest ona dedykowana wnętrzom nowoczesnym. Stanowi jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia łazienki, dlatego powinna być komfortowa w użytku, niezawodna i trwała. Rodzajów misek stojących jest wiele, więc warto zdecydować się na renomowanych producentów i produkty wysokiej jakości, takie jak Inspira Rimless Round od marki Roca czy Metropole od marki Vitra. Design, estetyka i technologie misek wiszących zapewniają inwestycję na lata i stanowią optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Główną zaletą misek wiszących jest utrzymanie czystości. Należy pamiętać, że na rynku mamy również dostęp do toalet bezrantowych. Dzięki temu, że nie posiadają trudnodostępnych rantów, spłukiwana woda dokładnie myje całą wewnętrzną powierzchnię muszli klozetowej, pozostawiając ją czystą i świeżą. Doto Pure-Rim od marki Excellent lub Pura od GSI sprawią, że zwiększy się poziom higieny w łazience, a rozwój bakterii stanie się utrudniony.To nie wszystko, co mogą zaoferować toalety wiszące. Na rynku pojawiają się także toalety z miskami z powłoką antybakteryjną czy funkcją mycia. Inteligentne łazienki to jeden z panujących trendów, dlatego pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań. Toalety myjące uruchamiane są za pomocą specjalnego panelu sterującego. Dysza spryskiwacza wysuwa się po włączeniu. Funkcję wody, jej intensywność i temperaturę można łatwo regulować.

Sprawdź nasz artykuł dotyczący toalety myjącej: ranking, dzięki któremu wybierzesz tę najlepszą!

Uzupełnieniem miski WC jest deska sedesowa. Na rynku dostępnych jest wiele funkcjonalnych i wizualnych rozwiązań – od klasycznych, po nowoczesne. Możesz dokonać zakupu, wybierając spośród desek zwykłych lub z funkcją wolnego opadania. Slim Nox LT z deską wolnoopadającą od marki Zoya jest po pierwsze bardzo trwała, a po drugie opada bardzo powoli i delikatnie. Modele wolnoopadające kosztują więcej niż zwykłe modele, ale jakość i łatwość ich użytkowania jest niezaprzeczalna.

Kupując miskę wiszącą kupujesz także komfort, design i zadowolenie.Inne aspekty przy wyborze toalety


Oprócz preferowanego rodzaju systemu toalety istnieją inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę. Wybór toalety wiszącej czy stojącej zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar łazienki, styl i gust, budżet oraz osobiste preferencje.

► Rozmiar: wybierając miskę WC do swojej łazienki, warto więc skupić się nie tylko na wyglądzie i funkcjonalności samej muszli, ale i na stylu oraz wielkości pomieszczenia, w którym ma ona stanąć/zawisnąć. Zwróć uwagę na to, ile miejsca masz do dyspozycji, aby wybrać toaletę, która będzie się tam idealnie mieścić.

► Materiał: toalety są wykonane z różnych materiałów, takich jak ceramika, porcelana czy tworzywo sztuczne. Zwróć uwagę na jakość materiału, aby toaleta była trwała i odporna na uszkodzenia.

► Wykończenie: oprócz bieli i czerni oferowane są także toalety w pastelowych barwach. Sprawdzą się, jeśli chcesz ożywić swoje wnętrze i uzyskać wyjątkowy, żywy design.

► Design: toaleta powinna pasować do stylu łazienki i Twojego gustu. Wybierz taką, która będzie ładnie się prezentować i wprowadzi odpowiedni klimat do łazienki.

► Funkcjonalność: zwróć uwagę na funkcjonalność toalety. Wybierz taką, która będzie wygodna w użytkowaniu i spełni Twoje oczekiwania.

► Łatwość montażu: zwróć uwagę na to, jak łatwo można zainstalować toaletę. Wybierz taką, która będzie łatwa do zainstalowania lub zdecyduj się na usługi specjalisty, który dokona montażu.

Zobacz także najnowsze aranżacje łazienki - trendy 2022/23


Miska wc stojąca czy wisząca? Podsumowanie 


Wybór między toaletą wiszącą a stojącą zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Oba typy mają swoje zalety i wady, ale warto zastanowić się, co jest dla Ciebie najważniejsze w łazience. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i wymagania, aby wybrać odpowiednią miskę dla siebie i swojego wnętrza.

Jeśli zależy Ci na łatwym utrzymaniu czystości i nowoczesnym wyglądzie łazienki, toaleta wisząca będzie najlepszym wyborem. Mimo, że wymaga stelaża podtynkowego, pasuje do większości nowoczesnych wnętrz. Dzięki misce wiszącej łatwiej zagospodarujesz miejsce. Jeśli natomiast cenisz sobie tradycyjny wygląd łazienki i chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, to toaleta stojąca będzie lepsza. W przypadku miski stojącej pamiętaj, że toalety wiszące są jednak najczęściej wybieranym rozwiązaniami.

Po większy wybór i możliwość sprawdzenia modeli toalet na żywo zapraszamy do salonu HOFF na ul. Kosocickiej 7 w Krakowie. Czekają na Ciebie w pełni wyposażone łazienki i wykwalifikowani doradcy oraz możliwość skorzystania z darmowej wizualizacji łazienki. Zapraszamy!


Zobacz powiązane artykuły


Nasze sposoby na wyjątkową aranżację pod skosami.

Podpowiemy jak urządzić pokój kąpielowy i wybrać odpowiednią wannę wolnostojącą dla ozdoby i wygody.

Poznaj możliwości programu Radaway "Na Miarę" i wybierz spersonalizowaną kabinę do swojej łazienki!

Dowiedz się, co wyróżnia najlepsze płytki marmurowe i zobacz warte uwagi pomysły na wnętrza powstałe z ich wykorzystaniem!

 Chcesz otrzymywać informacje o naszych nowościach i wydarzeniach?