0

Przemiana współczesnych łazienek. Cz. III. Nowa rola płytek ceramicznych

Dodano:2020-01-23
Kategorie:BLOG

Autorka wpisu: Zosia Maj

Przemiana współczesnych łazienek. Cz. III. Nowa rola płytek ceramicznych. Salon HOFF. Artykuł o płytkach. Płytki łazienkowe. Płytki wielkoformatowe. Trendy łazienkowe 2020.

Nowoczesna łazienka i wielozadaniowe płytki wielkoformatowe

Łazienka bez fug? Szafki kuchenne z płytek? A może umywalka zabudowana płytkami? Ktoś z Was słyszał już o takich rozwiązaniach? A czy wiesz, że płytki wielkoformatowe posiadają tak duży wymiar, że jedna płytka zajmuje na ścianie powierzchnię od podłogi, aż po sam sufit?

Jeśli nie jesteś na bieżąco z nowościami, a przy tym ciekawi Cię, jakie trendy aktualnie szturmują rynek łazienek, to koniecznie zostań z nami. W tym artykule poznasz przemianę płytek ceramicznych, a dokładniej ich:


Spragnieni wiedzy? Zaczerpnij inspiracji!

1. POWIĘKSZONY FORMAT PŁYTEK DO NAWET 3 METRÓW!

Płytki, flizy, kafelki – z czym Ci się kojarzą? Zapewne z glazurą w niewielkim formacie, ułożoną w sposób stateczny i z mocno zaakcentowaną fugą. W najnowszych aranżacjach ten „trend” odszedł już dawno do lamusa. Płytki przechodzą totalną metamorfozę, całkowicie zaburzając sposób ich postrzegania. Nastała moda na monumentalny format. Płytki ceramiczne wychodzą ze strefy komfortu.

Płytki wielkoformatowe imitujące beton. Kolekcja Azuma, Imola. Salon HOFF. Trendy łazienkowe 2020. Płytki łazienkowe w dużym formacie.

Kolekcja płyt wielkoformatowych Azuma, Imola.

Czy wiesz, że... Polska jest liderem w zakupie płytek wielkoformatowych? Popularność tzw. „slabów” w naszym kraju w dużej mierze zawdzięczamy architektom i projektantom. Nic dziwnego – przekonywanie użytkowników do niekonwencjonalnych rozwiązań nie jest proste, szczególnie jeśli dana rzecz stanowi przełamanie utartych przyzwyczajeń. A zmiana jest duża, zarówno pod względem efektu wizualnego, jak i techniki montażu.

Płytki wielkoformatowe marmur calacatta. Kolekcja The Room, Imola. Trendy łazienkowe 2020 – Salon HOFF. Płytki ceramiczne Kraków.

Płytki wielkoformatowe imitujące marmur calacatta. Kolekcja The Room, Imola.

Płytki wielkoformatowe – wymiary
Płytki wielkoformatowe występują najczęściej w wymiarach: 100x100 cm, 120x120 cm, 120x240 cm, 100x300 cm. Oczywiście na rynku dostępnych jest też sporo innych formatów. Włoska marka Florim w ramach kolekcji Prexious of Rex oferuje nawet płytki w formacie aż 160x320 cm!


Wielkoformatowe płytki imitujące kamień. Kolekcja Prexious of Rex, Florim. Płytki 160x320 cm. Płytki Kraków, Salon HOFF.

Płytki wielkoformatowe z kolekcji Prexious of Rex, Florim.

Bogate wzornictwo i różnorodne formaty płytek obejrzysz na żywo w Salonie HOFF. Posiadamy m.in. wygodne biblioteki, z których możesz czerpać inspiracje. W bibliotekach i w gotowych aranżacjach łazienek prezentujemy co w trawie piszczy, a to oznacza, że znajdziesz u nas najaktualniejsze trendy ze świata płytek i wyposażenia wnętrz. Przyjdź i zobacz na własne oczy, szczególnie płytki w wielkim formacie. Zapewniamy, że robią niebywałe wrażenie – nieporównywalne ze standardowymi płytkami.

Płytki wielkoformatowe Kraków. Salon HOFF, Kosocicka 7. Płytki ceramiczne. Aranżacje łazienek, wyposażenie wnętrz. Trendy łazienkowe 2020.

Fot. Salon HOFF. Biblioteka z płytkami wielkoformatowymi.

Co musisz wiedzieć o slabach, czyli o płytkach wielkoformatowych?
Płytki wielkoformatowe (tzw. slaby) są produktem wymagającym, z czego trzeba sobie zdawać sprawę. Do ich użycia potrzebna jest bowiem odpowiednia przestrzeń, a sam montaż wymaga profesjonalnej wiedzy i techniki wykonawczej. Fachowiec posiadający specjalistyczną wiedzę na temat slabów wie, że płytki te wymagają perfekcyjnie równej powierzchni, a do ich montażu potrzebne są specjalne przyssawki do płyt wielkoformatowych.

Jeśli chcesz zdecydować się na montaż slabów w swoim domu lub mieszkaniu, upewnij się, że wykonawca posiada odpowiednie kwalifikacje. Wiedzę na temat montażu płyt, wykonawcy mogą czerpać m.in. bezpośrednio od producentów, którzy organizują profesjonalne szkolenia w zakresie techniki montażu slabów.

Jeśli jesteś ciekaw, jak wygląda montaż takich płytek, zachęcamy do obejrzenia profesjonalnego filmu instruktażowego przygotowanego przez polskiego producenta płytek ceramicznych – Tubądzin.

 

Przemiana łazienki robi wrażenie, nie sądzisz?

Łazienka Tubądzin. Metamozfora łazienki. Płytki wielkoformatowe. Salon HOFF. Aranzacje łazienek w modnym stylu. Trendy 2020 w łazienkach.

 

2. SZERSZE ZASTOSOWANIE – UMYWALKI, FRONTY I BLATY Z PŁYTEK

Większy format płytek pobudził kreatywność dizajnerów. Architekci dostrzegli w płytkach o wiele większy potencjał niż dotychczas. Można by rzec, że płytki stały się poniekąd „perełką” wielu aranżacji. Gdzie prócz na podłogach i na ścianach można je jeszcze wykorzystywać?

Blat z płytek wielkoformatowych
Blat łazienkowy z płytek ceramicznych, a nawet blat kuchenny z płytek wielkoformatowych to coraz częściej wybierane rozwiązanie w nowoczesnych projektach wnętrz. I o ile takie przeznaczenie płytek nie jest odkrywcze, to jednak duży format i ulepszona technologia mocno wpłynęły na chętniejsze dokonywanie takiego kroku.


Łazienka z płytkami wielkoformatowymi, Salon HOFF, Kraków. Płytki ceramiczne w dużym formacie. Szara łazienka. Trendy łazienkowe 2020.

Fot. Salon HOFF, aranżacja Torano White z blatem wykonanym z płytki wielkoformatowej.

Większe płytki = mniej fugi
Duży format płytek znacząco minimalizuje potrzebę użycia fugi. Miejsc styków płytek jest naprawdę niewiele, a sama fuga wystarczy, by zajmowała zaledwie 1,5-2 mm grubości.

NASZA RADA: na przekór estetyce i możliwości bezfugowego montażu płytek, zachęcamy mimo wszystko decydować się na fugowanie. Płytka jest produktem, która pod wpływem temperatury pracuje, a fuga pełni funkcję tzw. „poduszki” zabezpieczającej przed ewentualnymi naprężeniami i pęknięciami. Zapewniamy – duży format płytki i tak cienka fuga sprawiają, że efekt wizualny jest nadal świetny!


Płytki wielkoformatowe imitujące beton w łazience. Nowoczesna łazienka w betonie. Płytki ceramiczne, Kraków, Salon HOFF.

Płytki wielkoformatowe imitujące beton z kolekcji Azuma, Imola.

Umywalka z płytek
Na największych targach płytek ceramicznych Cersaie 2019 producenci pokazali, że dzięki płytkom możliwa jest… rezygnacja z zakupu umywalki! Wystarczy klasyczną misę zastąpić kwadratową bądź prostokątną konstrukcją, a następnie obudować ją płytkami. Pomysł ciekawy, choć trzeba liczyć się z tym, że takie rozwiązanie narzuca dość surowy styl, z którym reszta aranżacyjnych rozwiązań powinna współgrać.

Podczas targów uchwyciliśmy w kadrze kilka takich umywalek. Co o nich sądzisz?

Targi Cersaie 2019. Salon HOFF. Umywalki z płytek ceramicznych. Płytki wielkoformatowe, płytki ceramiczne Kraków. Trendy łazienkowe 2020.


Płytki na frontach mebli
Efekty tego pomysłu zaprezentowała na targach w Bolonii marka Tubądzin we współpracy z firmą Ernestrust. Płytki na frontach mebli kuchennych okazały się hitem! W aranżacji wykorzystano marmurową kolekcję Black Pulpis projektu Macieja Zienia oraz pastelowo-różową płytkę Polvere kreacji Doroty Koziara.

Zastanawiasz się czy płytki na frontach nie stanowią zbytniego obciążenia dla mebli? Nie musisz obawiać się wagi. Te, które widzisz na zdjęciu mają zaledwie 6 mm grubości, a na rynku możesz dostać nawet cieńsze, bo o zaledwie 3 milimetrowej grubości (uszczuplony format zapewniają tzw. spieki kwarcowe, o których piszemy w dalszej części artykułu).


Płytki na frontach mebli. Kuchnia Tubądzin & Ernestrust. Targi cersaie 2019. Płytki wielkoformatowe, płytki ceramiczne Kraków. Salon HOFF.

Targi Cersaie 2019. Projekt kuchni Tubądzin we współpracy z Ernestrust.

3. UDOSKONALONY WYGLĄD – DRUK CYFROWY

Płytkowe trendy zaskakują dziś nie tylko formatem, ale także doskonałym wzornictwem. Modne dziś płytki imitujące beton, płytki drewnopodobne czy płytki imitujące kamień wprost zaskakują perfekcją odtworzenia natury.

Płytki imitujące sól kamienną z kolekcji Rock Salt, Cerim. Salon HOFF płytki wielkoformatowe, płytki ceramiczne Kraków. Trendy łazienkowe.

Płytki imitujące sól kamienną z kolekcji Rock Salt, Cerim.

Moda na imitacje naturalnych motywów wbrew pozorom nie wnosi rewolucji w płytkowych trendach. Jest to bardziej przemiana ewolucyjna, która powróciła do łask w wielkim stylu. Wszystko dzięki wypracowaniu przez producentów znakomitej technologii druku cyfrowego. W technologii tej otrzymujemy każdą płytkę z unikalnym wzorem, dzięki czemu efekt jest bardziej naturalny. Właśnie dlatego tak mocno zostały dziś docenione wszelkie imitacje marmuru, onyksu, granitu, metalu, betonu i wielu, wielu innych materiałów.

W HOFF prezentujemy na żywo perfekcyjne imitacje w naszych bibliotekach i w gotowych aranżacjach łazienek. To jedne z Waszych ulubionych aranżacji. Sprawdź też pozostałe aranżacje łazienek HOFF >


Aranżacje łazienek HOFF. Salon z wyposażeniem łazienek. Płytki wielkoformatowe, płytki ceramiczne Kraków. Trendy łazienkowe 2020.

1. Płytki imitujące marmur. Aranżacja Bianco MV
2. Płytki imitujące kamień. Aranżacja X-rock Grey
3. Płytki imitujące zardzewiały metal. Aranżacja Navi Corten A
4. Płytki imitujące marmur z gatunku silver roots. Aranżacja The Room San PE6

Powierzchnie płytek wielkoformatowych
Naturalny efekt imitowanych materiałów nie byłby tak doskonały, gdyby nie różne typy powierzchni płytek. W Salonie HOFF oferujemy:
1. Płytki z połyskiem,
2. Płytki matowe,
3. Płytki lappato (półpolerowane),
4. Płytki strukturalne.


Płytki z połyskiem, płytki matowe, płytki lappato, a może płytki strukturalne. Płytki ceramiczne kupisz w Salonie HOFF. Kraków.

1. Płytki z połyskiem imitujące marmur. Royal Statuario Lux, Flaviker.
2. Płytki matowe imitujące kamień. The Room INF BR6, Imola.
3. Płytki lappato w odcieniu grafitowym. River Lead, Flaviker.
4. Płytki strukturalne imitujące beton. Stoncrete STCR2 G, Imola.

4. OPATENTOWANA ODPORNOŚĆ – SPIEKI KWARCOWE O PARAMETRACH KAMIENIA

Mówi się o nich, że są prawie jak kamień. I nie można się z tym nie zgodzić. Spieki kwarcowe (bo o nich mowa) gwarantują trwałość, wysoką odporność na czynniki zewnętrzne, a także bogactwo wzorów – znakomicie imitują marmur, beton, lastryko, granit, metal, rdzę i wiele innych. Czym spieki kwarcowe różnią się od kamienia? Wagą! Są zdecydowanie lżejsze, a przy tym równie trwałe, jak kamień.

Co to są spieki kwarcowe?
To nic innego, jak… GRES! Nazwa „spieki kwarcowe” powstała we Włoszech i odnosi się do płytek gresowych w wielkim formacie i o wyjątkowo cienkiej grubości (7 mm, 5 mm, 3 mm). „Moc” płytce kwarcowej zapewnia specjalna siatka naklejona w spodniej części płytki. Spieki o wyższej grubości stosuje się na podłogach i na blatach, natomiast te cieńsze na ścianach, frontach mebli i w umywalkach.


Płytki wielkoformatowe imitujące marmur. Kolekcja The Room INV WH6, Imola. Płytki ceramiczne Kraków. Salon HOFF. Aranżacje łazienek.

Płytki imitujące marmur z kolekcji The Room INV WH6, Imola.

Czym spieki kwarcowe różnią się od klasycznych płytek ceramicznych?

TECHNOLOGIĄ PRODUKCJI. Spiek kwarcowy stanowi mieszankę porcelany, szkła i kwarcu. Zaawansowana technologia spiekania cząsteczek stanowi odzwierciedlenie powstawania skał granitowych we wnętrzu ziemi. Różnica polega na tym, że w warunkach naturalnych proces ten trwa tysiące lat, a w fabryce zaledwie kilka godzin.

POROWATOŚCIĄ I NASIĄKLIWOŚCIĄ. W przeciwieństwie do płytek ceramicznych, spieki kwarcowe posiadają zerową porowatość! Oznacza to, że można je z czystym sumieniem wykorzystywać na blatach kuchennych, roboczych i w łazienkach. Nienasiąkliwa powierzchnia uniemożliwia rozwój bakterii, grzybów i pleśni, co podnosi komfort czyszczenia, pielęgnacji i higieny.

PARAMETRAMI. Mieszanka surowców wykorzystywanych do produkcji spieków poddawana jest prasowaniu w znacznie wyższej temperaturze niż standardowa ceramika. Proces ten jest także bardziej długotrwały. Dzięki takiej technologii powstaje niesłychanie odporna i nieabsorbująca wody struktura.

ZASTOSOWANIEM. Dzięki swojej trwałości, spieki kwarcowe można kłaść… we wszystkich niestandardowych miejscach! To właśnie one znakomicie sprawdzą się na blatach, frontach mebli, a także w umywalkach, o których wcześniej pisaliśmy. Doskonale nadają się także na tarasy i elewacje budynków.

Podsumowując
Nowa rola płytek we wnętrzarstwie całkowicie zmienia sposób patrzenia na możliwości urządzania naszych domów i mieszkań. Lepsza technologia, udoskonalony wygląd, szersze zastosowanie to wyzwania, które w ostatnim czasie producenci płytek wzięli sobie mocno do swoich serc. Jak oceniacie efekty ich prac? My jesteśmy oczarowani i jak zawsze – czekamy na więcej!

Jeśli jesteś ciekaw nowości rynkowych i właśnie urządzasz własne M, koniecznie odwiedź nasz Salon HOFF i poznaj unowocześnione oblicze dizajnu na żywo!

Artykuł stanowi III część cyklu „Przemian współczesnych łazienek”. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi częściami cyklu:
> Część I: Armatura przyszłości
> Część II: Ceramika łazienkowa w odmienionym wydaniu

 

Zobacz powiązane artykuły

Wanna czy prysznic? Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z tych dwóch opcji jest lepsza, to postaramy się Wam pomóc w podjęciu właśnie tej odpowiedniej decyzji.
Jakie problemy rozwiążą łazienki przyszłości? Co wpłynie na zmiany w łazienkach? Przeczytaj!
Czym możesz zastąpić drewno w łazience? Mowa o płytkach drewnopodobnych, które z powodzeniem zastępują naturalne walory drewna, a poza tym są po prostu bardziej praktyczne.
Mały metraż łazienki, niewygodne skosy, niewykorzystane wnęki… Jeśli któryś z tych przypadków dotyczy Twojej łazienki i zastanawiasz się, jak się z nimi uporać nie tracąc przy tym cennej przestrzeni, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Chcesz otrzymywać informacje o naszych nowościach i wydarzeniach?