0

Ceramika łazienkowa w odmienionym wydaniu

Dodano:2019-12-18
Kategorie:BLOG

Autorka wpisu: Zosia Maj

Przemiana współczesnych łazienek. Cz. II. Ceramika łazienkowa w odmienionym wydaniu (najnowsza ceramika łazienkowa HOFF)

Nowoczesna łazienka. Kolorowa ceramika i nowe technologie

Jakie nowości pojawiły się na rynku ceramiki łazienkowej? Co przygotowuje branża łazienek i na jakie zmiany powinniśmy się przygotować? O tym w II części cyklu „Przemian współczesnych łazienek”.

W naszym poprzednim artykule pisaliśmy o armaturze przyszłości. Jeśli ciekawi Cię, jak będą wyglądać baterie łazienkowe w nowoczesnych łazienkach, a także w jaki sposób armatura będzie ułatwiać życie – zapraszamy do naszego artykułu „Przemiana współczesnych łazienek. Cz. I. Armatura przyszłości”.

W II części postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska ceramice łazienkowej. W tym artykule poznasz:
1. Nowe trendy w kolorystyce ceramiki vs. przełamanie przyzwyczajeń.
2. Odmienioną linię wizualną wanien i umywalek – zamienniki ceramiki.
3. Awangardowe oblicze brodzików prysznicowych.
4. Innowacyjne i zdalnie sterowane miski wc.

Zweryfikuj swoją wiedzę! Będą przykłady, a także mnóstwo inspiracji. Zapraszamy.

1. NOWE TRENDY W KOLORYSTYCE CERAMIKI VS. PRZEŁAMANIE PRZYZWYCZAJEŃ.
Kolorowa ceramika łazienkowa to dla wielu osób zupełna nowość. Producenci wprowadzają nowe linie kolorystyczne metodą małych kroczków, co sprawia, że produkty w tej kategorii wciąż należą do niszy. Niemniej jednak inspiracje, które przygotowują, zachęcają do stopniowej zmiany postrzegania ceramiki sanitarnej z poziomu produktu „konwencjonalnego” w kierunku produktu nieszablonowego i bardziej spersonalizowanego.

Paradyż, czarna umywalka, czarna wanna, kolorowa ceramika w odmienionym wydaniu. Przemiana współczesnych łazienek. Salon HOFF

Fot. Ceramika Paradyż.


Przełamanie kolorystycznych schematów w obrębie ceramiki łazienkowej, wymaga jeszcze nieco czasu i… odwagi! Faktem jest, że zdecydowanie prościej skompletować ceramikę w kolorze białym niż np. w czarnym czy w złotym wydaniu. Wciąż najchętniej wybierane są rozwiązania oczywiste i sprawdzone. Co zatem mogłoby przekonać odbiorców do zmiany? Na pewno ogólnodostępność i praktyczne względy. Ale także…


Moda. Postaw na kolor!
Przyjrzyjmy się trendom. Moda na kolor odmieniła w ostatnim czasie sposób patrzenia na łazienki. Motywy, które zainspirowały producentów do zapoczątkowania barwnej rewolucji w łazienkach nawiązują do natury, wzorniczości i biżuteryjności. Już teraz wspomniane akcenty królują w łazienkach i w najbliższym czasie będą stanowić wizytówkę modnych łazienek. Jeśli szukasz natchnienia i chcesz poznać najgorętsze trendy łazienkowe, koniecznie przejdź do naszej fotorelacji z Bolonii: „Targi Cersaie 2019 – jak będą wyglądać modne łazienki w 2020 roku?”. Pokazujemy w niej najmodniejsze motywy i barwy, które przemienią, a przede wszystkim ożywią nasze łazienki. Jednym z ważniejszych elementów modnej łazienki stanie się właśnie kolorowa ceramika łazienkowa. Gdzie jednak szukać ceramiki sanitarnej, która uwzględni nadchodzące trendy?

Paradyż, czarna umywalka, czarna wanna, kolorowa ceramika w odmienionym wydaniu. Przemiana współczesnych łazienek. Salon HOFF

Fot. Ceramica Gres.


"COLORI" – barwna kolekcja włoskiej ceramiki Catalano.

Jednym z producentów, który wypuścił linię kolorowej ceramiki łazienkowej jest włoska marka Catalano. W ramach kolekcji Colori marka dostarcza kolorowe umywalki do łazienek i toalety w aż 7 pastelowych kolorach o satynowym wykończeniu: białym, cementowo-szarym, czarnym, jasnozielonym, jasnoniebieskim, szarym i brązowym. Na duży plus przemawia swoboda dowolnego miksowania kolorów w zestawie (np. czarna umywalka, biały sedes i czarna deska sedesowa). Kolorowa łazienka wyposażona w barwny komplet kolorowej ceramiki sanitarnej wreszcie stała się osiągalna!

Catalano, kolorowa kolekcja ceramiki łazienkowej, ceramika kolor, kolorowa umywalka, kolorowa toaleta miska wc. Ceramika łazienkowa w odmienionym wydaniu Salon HOFF

Wersje kolorystyczne ceramiki Catalano z kolekcji Colori.


"GOLD&SILVER" Catalano, czyli ceramika w wersji luksusowej.
Ta sama marka wypuściła również serię ceramiki sanitarnej w mocno biżuteryjnym wydaniu: złotym i srebrnym zestawionym z bielą i czernią. To dość oryginalne rozwiązanie umiejętnie wkomponowane w aranżację może dać naprawdę stylowy efekt. Wersja złota znakomicie odnalazłaby się w klimatach nowojorskich i glamour (np. złota umywalka i złoty sedes w wersji z czarnym wnętrzem i do tego czarna wanna z efektowną złotą baterią wolnostojącą). Srebrne umywalki i toalety wyobrażamy sobie natomiast w łazienkach o bardziej futurystycznym obliczu (styl nowoczesny, industrialny, loft). Srebrna ceramika sanitarna doskonale odnalazłaby się również w toaletach publicznego użytku (centra handlowe, teatry, hotele itp.).

Catalano Gold & Silver, złota umywalka, srebrna umywalka, złota toaleta, srebrna toaleta, czarno-złota umywalka, ceramika łazienkowa glamour, luksusowa umywalka. Ceramika w Salon HOFF.

Wersje kolorystyczne ceramiki Catalano z kolekcji Gold&Silver.


2. ODMIENIONA LINIA WIZUALNA WANIEN I UMYWALEK – ZAMIENNIKI CERAMIKI.
Nie tylko na gruncie kolorystycznym rynek przeżywa przemianę. Zmianom uległa także forma, do stworzenia której potrzebne było zastosowanie nowych materiałów. Fakt, ceramika należy do materiałów ponadczasowych i uniwersalnych. Dostarcza w końcu szeregu zalet, które czynią ją materiałem najpopularniejszym. Ultrawysoka odporność na uszkodzenia i zarysowania, nieuleganie niszczeniu pod wpływem kontaktu z wodą i detergentami – i oczywiście przystępna cena. Czego chcieć więcej?

Wyrazistość konglomeratu
Najpopularniejsze nie oznacza „jedyne”. Na rynku są również inne materiały, dzięki którym dostarczane są na rynek produkty o ciekawym wzornictwie, a których wykonanie byłoby niemożliwe przy użyciu ceramiki. Jednym z takich materiałów jest konglomerat (mieszanka kamienia naturalnego i żywic).

Jego cechą charakterystyczną jest wyższa od ceramiki elastyczność zapewniająca znakomite możliwości wzornicze. Konglomerat jest też dużo mniej narażony na powstawanie odprysków i zarysowań. Ewentualne ubytki bardzo łatwo można zniwelować przy pomocy papieru ściernego i pasty polerskiej. Wadą wyposażenia wykonanego z konglomeratu jest konieczność regularnego czyszczenia i konserwacji przy użyciu delikatnych detergentów o neutralnym pH i miękkich ściereczek. W przeciwnym wypadku mocniejsza chemia łazienkowa, szczególnie ta ścierna, może doprowadzić do zmatowienia powierzchni i powstania ubytków.

Plastyczne właściwości konglomeratu wykorzystuje m. in. polska marka Marmorin. Ultracienkie ranty, wyraziste krawędzie, nieregularne kształty. Co powiesz na taki dizajn wyposażenia łazienkowego?

Aranżacja łazienki Unique Nite, Ceramika Marmorin. Wanna HOFF Marmorin, Umywalka HOFF Marmorin. Umywalka i wanna z konglomeratu. Salon HOFF

Aranżacja łazienki HOFF „Unique Nite” z ceramiką Marmorin z kolekcji Alice I.


Potencjał szkła
Możliwości alternatywnych materiałów znakomicie również wykorzystuje polska firma z Wadowic Glasspoint Krzemień. Materiał, z którego firma wykonuje m.in. umywalki i wanny jest… szkło! Zaawansowana technologia produkcyjna dostarcza na rynek pierwszych tego typu na świecie (!) produktów łazienkowych o wzmocnionej wytrzymałości na szoki temperaturowe i uszkodzenia mechaniczne.

Wszystko dzięki procesowi chemicznemu, który zapewnia aż 4-krotnie podwyższoną wytrzymałość materiału, niemożliwą do uzyskania podczas termicznego hartowania. Umywalki Glasspoint Krzemień poddawane są wapniowo-sodowo-krzemianowej kąpieli. W trakcie jej wykonywania powstają siły ściskające na powierzchni szkła, które wzmacniają strukturę i ujednolicają powierzchnię niwelując wszelkie mikropęknięcia.

Wanny Krzemień natomiast wzmacnianie są laminatem i płytą OSB. Laminacja sprawia, że wanna utrzymuje swój pierwotny kształt w razie ewentualnego rozbicia (szkło nie wybucha, nie odkleja się, nie rozsypuje, woda pozostaje w wannie, a laminacja chroni przed skaleczeniami).

Szklana umywalka od Glasspoint Krzemień jest już dostępna w Salonie HOFF. Umywalka z kolekcji Black&White została wykonana wspomnianą techniką. Przyjrzeliśmy się jej dokładnie. Przyznajemy – uzyskana nieskazitelna prostoliniowość sprawia wrażenie efektu „photoshopa”. Pomalowany na czarno dół umywalki dodatkowo podbija biel, przez co szkło wygląda, jakby posiadało ukryte podświetlenie. Takiej „siły” bieli zestawionej jednocześnie z perfekcyjnie gładką powierzchnią i łagodną formą, nie widzieliśmy jeszcze na żadnym produkcie ceramicznym! Jesteśmy pod wrażeniem.

Umywalka szklana HOFF Glasspoint Krzemień, Black & White, umywalka ze szkła wytrzymała. Nowoczesna umywalka Salon HOFF

Fot. Salon HOFF. Umywalka Glasspoint Krzemień z kolekcji Black&White. Zobacz cały projekt łazienki.


3. AWANGARDOWE OBLICZE BRODZIKÓW PRYSZNICOWYCH.
Brodziki prysznicowe to jedne z tych produktów łazienkowych, które ostatnimi czasy przechodzą znaczącą metamorfozę. Aktualne trendy w dizajnie brodzików nakierowane są na minimalizm, możliwość personalizacji i wysoką wytrzymałość materiału. Ciekawe rozwiązania pozwalające zakupić brodzik dopasowany do łazienki, dostarcza polski producent z Poznania – Radaway. W ramach oferty Brodziki „Na miarę”, zapewnia możliwość zamówienia produktu zwymiarowanego pod łazienkę. Brodziki Radaway wykonywane są z konglomeratu marmurowego. Ich cechą charakterystyczną jest nierównomierna, antypoślizgowa powierzchnia wyglądem przypominająca kamień.

Łatwy montaż, możliwość zlicowania brodzika z poziomem podłogi, stylowe wzornictwo, elegancki dizajn i dwie opcje kolorystyczne do wyboru (czarny lub biały). To wszystko w ramach jednej oferty, a efekt jest nie do podrobienia.

Brodzik Radaway. Nowoczesny brodzik konglomeratowy do łazienki, brodzik czarny pod prysznic. Nowoczesne wyposażenie łazienki. Salon HOFF

Fot. Radaway. Czarny brodzik konglomeratowy.


4. INNOWACYJNE I ZDALNIE STEROWANE MISKI WC.
Porozmawiajmy teraz o zmianach z nieco technicznego punktu widzenia. Miski wc wyposażone w elektronikę? Jeszcze kilka lat temu nikt by o tym nie pomyślał. A jednak. W tym obszarze potencjał jest ogromny, a jedne z ciekawszych rozwiązań dostarcza na rynek istniejąca od ponad 125 lat, szwajcarska marka Laufen.

Miska myjąca na pilota
Toaleta myjąca na pilota z ekranem dotykowym – dla wielu osób to może być dość ekscentryczne, niemniej technika zawsze na początku wprawia w uczucie zakłopotania. Dopiero z czasem posługiwanie się nią wchodzi w nawyk, by wreszcie stać się produktem pożądanym. Jaka jest przyszłość toalet wyposażonych w elektronikę? Mocno obiecująca. Szczególnie, że jakość otrzymanego produktu już teraz jest na poziomie premium, co pozwala czuć się bezpiecznie podczas zakupu niestandardowego produktu.

Takie funkcjonalności dostarcza m.in. toaleta myjąca Laufen z serii Cleanet Riva. Prócz wspomnianego pilota, posiada kontrolkę LED, pokrętło sterujące, wymienną dyszę, pasek do badania twardości wody i filtr węglowy. Wyposażona jest w funkcję czyszczenia termicznego i usuwania kamienia. Zużywa bardzo małą ilość energii, posiada tryb z delikatnym i silnym strumieniem wody, a także wyposażona jest w funkcję automatycznego oczyszczania powietrza. Co jeszcze oferuje?

Koniecznie obejrzyj poniższy filmik instruktażowy.


Ekologiczny i innowacyjny projekt „save!”

W tworzeniu rewolucyjnych produktów nie zawsze potrzebna jest technika. Dowodem tego jest innowacyjny projekt toalety „save!” powstały w pracowni EOOS we współpracy z Laufen. Koncepcja, która już niebawem zaskoczy rynek, nie wykorzystuje technologii high-tech, a de facto klasyczne rozwiązania. To, co stanowi kluczową innowację w produkcie to tzw. „pułapka na mocz”, która pod wpływem działania napięcia powierzchniowego kieruje mocz do ukrytego wylotu. Reaktor biologiczny, do którego mocz zostanie skierowany, odpowiedzialny będzie za wychwycenie drobnoustrojów, a następnie destylację wody używanej do spłukiwania toalety.

Koncepcja „save!” powstała w ramach potrzeby zmniejszenia szkodliwych skutków wywoływanych przez mocz na układ ekologiczny (większość składników odżywczych moczu powoduje nadmierne obciążenie składników pokarmowych w ekosystemach).

Nie możemy się doczekać, aż produkt trafi do seryjnej produkcji. A co Ty sądzisz o tej koncepcji?

Toaleta save z pułapką na mocz, toaleta Laufen. Nowoczesna ceramika do łazienki HOFF. PCeramika łazienkowa w odmienionym wydaniu. Przemiana współczesnych łazienek.

Projekt „save!” powstał we współpracy trzech projektantów z pracowni EOOS – Haralda Grundl, Martina Bergmann i Gernota Bohmann ze Szwajcarskim Federalnym Instytutem Nauki i Techniki Wodnej (EAWAG) oraz marką Laufen.


Przyszłość łazienek, a zmiana myślenia.
Zmiany na rynku wyposażenia łazienek mogą odnieść sukces, jeśli tylko użytkownicy otworzą się na nowinki we własnych domach. Trudno rewolucjonizować rynek, jeśli jedynym słusznym poglądem jest oglądanie się na tradycje. Warto przełamywać schematy, tak w życiu, jak i w domu – i nie bać się wdrażać tego, co nowe. Chętnie pokażemy Wam co pozwoli odświeżyć wygląd Waszych domów, a przede wszystkim – jakie nowe rozwiązania poprawią Wasz codzienny komfort i wygodę.

Już niebawem przygotujemy dla Was kolejną część cyklu „Przemian współczesnych łazienek”. Zostańcie z nami!

 

Zobacz powiązane artykuły

Zobacz na przykładzie toalety myjącej Excellent DAKOTA, jak komfortowa może stać się Twoja łazienka.
Designerska i funkcjonalna łazienka, zamknięta w zaledwie kilku metrach kwadratowych? Sprawdź nowoczesne rozwiązania, takie jak prysznic bez brodzika, armatura podtynkowa i wielofunkcyjne urządzenia.
Czym w najbliższym czasie będą zachwycać najmodniejsze łazienki? Jaka przemiana czeka nowoczesne łazienki 2020? Na to pytanie znamy już odpowiedź.
W niniejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie 7 inspirujących aranżacji, które łączą w sobie najbardziej pożądane (bowiem najczęściej wybierane!) motywy do łazienek w 2019 roku.

Chcesz otrzymywać informacje o naszych nowościach i wydarzeniach?