0

Przemiana współczesnych łazienek. Cz. I. Armatura przyszłości

Dodano:2019-11-22
Kategorie:BLOG

Przemiana współczesnych łazienek. Cz. I. Armatura przyszłości (Salon HOFF – baterie łazienkowe HOFF, zestawy prysznicowe HOFF, armarura HOFF)

Nowoczesna łazienka – najmodniejsze baterie łazienkowe

Czy możemy powiedzieć, że współczesne łazienki przeżywają znaczące zmiany? Oczywiście, że tak! Po pierwsze: intensywnie rośnie znaczenie udogodnień. Po drugie: rynek systematycznie ubogacany jest imponującym wzornictwem i innowacjami. To wszystko sprawia, że łazienka jest dziś czymś więcej, niż tylko miejscem dedykowanym potrzebom higieniczno-sanitarnym. Zmiany wpisane są w życie. Z dumą obserwujemy przeobrażenie oblicza łazienek w stylowe przestrzenie kąpielowe. Dlatego postanowiliśmy przygotować na ten temat cykl artykułów. W każdym z nich nauczymy Cię, jak przełamać w łazience utarte schematy przy użyciu nowości dostępnych na rynku wyposażenia łazienek.

Na pierwszy ogień bierzemy armaturę. W tym artykule dowiesz się:
1. Jakie zmiany w armaturze przygotowują dla nas dizajnerzy z branży łazienek?
2. Powiew koloru i minimalistyczny sposób montażu, czyli jak wygląda dzisiejszy lifting armatury?


Zostań z nami i zobacz, w jaki sposób zmieniają się trendy w armaturze, które z łatwością możesz wykorzystać w swojej łazience. Będzie merytorycznie i ciekawie.

Zapraszamy do lektury!


1. ŁAZIENKA PRZYSZŁOŚCI – UNIWERSALNIE, EKOLOGICZNIE, SMART

Łazienki przyszłości czeka rewolucja, szczególnie pod względem nowych technologii, oszczędniejszego zużycia wody i filozofii uniwersalnego projektowania.

Ta rewolucja wynika z jednej strony ze wzrostu świadomości potrzeb naszej planety, zmian klimatycznych i wyczerpywania zasobów naturalnych. W tym miejscu odpowiedzią na problem są już eko- i smart-rozwiązania do łazienek.

Ale jest jeszcze inny problem. Starzejące się społeczeństwo. Badania GUS prognozują, że w 2030 roku osoby w wieku 60+ będą stanowiły ponad 30% populacji w Polsce. Społeczne zmiany sprawiają, że coraz więcej osób w tym wieku nie identyfikuje się ze statusem staruszka – co z resztą jest zrozumiałe. Zmieniają się wzorce, ludzie pragną jak najdłużej być niezależni i aktywni. Ale nie musi to np. oznaczać chętnie pokonywanych schodów w obiektach publicznych przez wszystkich sześćdziesięciolatków.

I w tym miejscu pojawia się filozofia projektowania uniwersalnego, która uznałaby za zasadne umiejscowienie głównego wejścia do budynku na parterze. To rozwiązanie zapewniłoby komfort nie tylko osobom starszym, ale także osobom z niepełnosprawnościami i rodzicom z dziećmi. Idea projektowania uniwersalnego dąży zatem do równości społeczeństwa i zapewnienia możliwości uczestniczenia w życiu społecznym wszystkim osobom.

Choć idea uniwersalizmu jest trudna do wdrożenia w życie, wszystko wskazuje na to, że przyszłość mocno uwzględni ten aspekt w zakresie projektowania sprzętów i wyposażenia.

ODPOWIEDŹ PRODUCENTÓW ARMATURY
Ekologiczne i demograficzne zmiany uwzględniane są w projektach przez coraz liczniejsze grono producentów z branży łazienek. Efekty ich działań już można dostrzec w produktach przez nich oferowanych na rynku. Są nimi:

BATERIE ŁAZIENKOWE ZMNIEJSZAJĄCE ZUŻYCIE WODY
Globalne ocieplenie to ogromny problem, który stopniowo przynosi negatywne konsekwencje w dostępie do bieżącej wody. Co do tego, że trzeba podejmować realne działania, producenci nie mają wątpliwości. Jakie rozwiązania proponują? M.in. baterie łazienkowe, które pozwalają na redukcję zużycia wody nawet o 50% bez utraty wydajności. Dokonali tego dizajnerzy GROHE. Baterie umywalkowe i prysznicowe GROHE z technologią EcoJoy® pozwalają oszczędzić na rachunkach, a przy tym zaprojektować dom przyjazny dla środowiska. Imponujący odzysk zapewniany przez te baterie uzyskano dzięki odpowiednim regulatorom, silnie napowietrzającym perlatorom i ogranicznikowi przepływu wody. Ten ostatni działa niezależnie od ciśnienia w instalacji wodnej, dzięki czemu ogranicznik realnie wpływa na zmniejszenie zużycia wody.

Ale oszczędność wody to nie wszystko – jest jeszcze energia. Pierwsze uniesienie dźwigni w standardowej baterii jednouchwytowej powoduje za każdym razem uruchomienie zarówno wody ciepłej, jak i zimnej. To powoduje straty energii. Zdarza się przecież, że nie potrzebujemy każdorazowo skorzystać z ciepłej wody przy uruchomieniu baterii. Dizajnerom GROHE udało się wyeliminować ten „defekt”. Zaprojektowali baterie jednouchwytowe z technologią SilkMove® ES z 90°-owym kątem regulacji temperatury. Aby móc nie tracić zbędnej energii na ogrzewaniu wody, wystarczy ustawić dźwignię w pozycji centralnej przed jej uniesieniem. Po uruchomieniu poleci zimna woda, a im dalej wysuniemy dźwignię w lewo, tym strumień będzie cieplejszy.

Baterie jednouchwytowe GROHE SilkMove® ES. Bateria do łazienki oszczędzająca energię. Bateria łazienkowa HOFF. Armatura HOFF. Artykuł-Armatura przyszłości

Po lewej stronie klasyczna bateria GROHE, po prawej stronie – bateria jednouchwytowa GROHE SilkMove® ES.


> UNIWERSALNA ARMATURA ŁAZIENKOWA
Wyzwania w zakresie tworzenia produktów uniwersalnych są duże. Aby produkt mógł być nazywany „uniwersalnym” nie może pomijać potrzeb części użytkowników. Adaptacja produktu dokonywana z czasem to niewystarczający zabieg. Dlatego proces uniwersalnego projektowania powinien od samego początku mieć na uwadze dobro wszystkich użytkowników pełnosprawnych, ale jednocześnie nie wykluczać np. osoby poruszające się na wózku.

Parafrazując projektantkę Hannę Prądzińską z firmy HEWI zauważamy, jak coraz mocniej rynek troszczy się o użytkowników w o wiele szerszym zakresie niż dotychczas. Tymczasowe i trwałe niedomagania użytkowników wymagają szczególnej troski, a co za tym idzie – przygotowania domu na wiele sytuacji. Rynek nie pozostaje wobec takich okoliczności obojętny. Przykładem tego jest marka Zucchetti, która zaprojektowała rączkę prysznicową WaterCandy z paskiem podtrzymującym dłoń. Doskonałe rozwiązanie dla osób mających problem z właściwym chwytaniem, zarówno w efekcie kontuzji, jak i osób posiadających trwałe dysfunkcje.

Rączka prysznicowa z paskiem podtrzymującym dłoń WaterCandy, Zucchetti. Baterie prysznicowe HOFF. Artykuł-Armatura przyszłości. Armatura łazienkowa HOFF

Rączka prysznicowa WaterCandy z paskiem podtrzymującym dłoń (Zucchetti).


Na gruncie uniwersalnych rozwiązań spore udogodnienia zapewnia (znów!) marka GROHE. Zaproponowany przez producenta system SmartControl pozwala w prosty sposób sterować natryskiem przy użyciu intuicyjnych przycisków. Sterowanie opcjami prysznica i temperaturą nie wymaga użycia siły, co z pewnością docenią osoby starsze, dzieci czy nawet przeciętni użytkownicy. System SmartControl dostępny jest w rozmaitych typach, kształtach i kolorach baterii. Możesz zatem swobodnie zaprojektować swoją łazienkę nie tylko zwracając uwagę na komfort, ale i spersonalizowany wygląd (więcej na ten temat w 2 punkcie artykułu).

Grohe SmartControl. Bateria prysznicowa GROHE. Baterie prysznicowe HOFF. Artykuł-Armatura przyszłości. Armatura łazienkowa HOFF.

Fot. GROHE. System Smartcontrol w bateriach prysznicowych GROHE.


Zmiany, jakie szykują dla nas dizajnerzy armatury sprawią, że definicja „łazienki dostępnej” nabierze szerszego znaczenia. Uniwersalna strategia pozwoli spojrzeć globalnie na użytkowników w rożnym wieku i o różnych predyspozycjach. Problemy planety zaczną być rozpatrywane w kontekście realnej potrzeby podjęcia działań. Ale to nie wszystko. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w łazienkach?

> ARMATURA INTELIGENTNA
Jedno pojęcie – SMART. To nasza przyszłość. Technologia łazienek stopniowo zmierza w kierunku zautomatyzowania manualnych mechanizmów. Póki co, potencjał polskiego rynku w zakresie smart-home jest jeszcze mocno ograniczony. Według analizy GfK Polonia, aż 42% Polaków nie jest zainteresowanych nowymi technologiami. Z czego to może wynikać? Prawdopodobnie ze sposobu komunikacji. Okazuje się bowiem, że gdy mowa już o korzyściach, to niezainteresowanych zostaje zaledwie 26%. A 70% to już całkiem pokaźna grupa odbiorców, która jak się okazuje, chętnie słucha tematów poruszanych w zakresie udogodnień. Jak myślisz, jesteś w tej grupie? Przekonajmy się.

Co powiesz na prysznic, który pozwoli Ci całkowicie dostosować atmosferę wnętrza pod własny nastrój? Wyobraź sobie przestrzeń kąpielową, w której możesz dostroić do swoich emocji muzykę, oświetlenie, zapach i strumień wody. Brzmi przyjemnie? W zmysłach zamyka się cała percepcja. A Hansgrohe szykuje dla nas nową erę prysznica. Oto RainTunes sterowany z poziomu smartfona. SPA w Twoim domu? To możliwe. W 100% na Twoich zasadach – tak, jak lubisz i tak, jak potrzebujesz.

Hansgrohe RainTunes, prysznic stresowany smartfonem. Artykuł HOFF - Armatura przyszłości. Armatura HOFF. Baterie prysznicowe HOFF.

Fot. Hansgrohe. Zintegrowany system prysznicowy RainTunes, Hansgrohe.

 

2. WIZUALNY LIFTING ARMATURY – POWIEW KOLORU I MINIMALISTYCZNY SPOSÓB MONTAŻU

Awangardowe nowości rynkowe i trendy łazienkowe obserwowane są od czasów lat 20-tych ubiegłego stulecia. Przemiana obserwowana na przestrzeni tego okresu jest jednak taka, że dziś możemy cieszyć się o wiele lepszą dostępnością i różnorodnością produktów i materiałów. O armaturze rozmawia się dziś zdecydowanie w szerszym aspekcie niż jeszcze parę dekad temu. Baterie łazienkowe i zestawy prysznicowe doczekały się czasów, kiedy w łazience mogą przykuwać spojrzenie i dostarczać oryginalności i wyszukanej estetyki. Użytkownicy mogą pozwolić sobie na zwiększenie swoich wymagań. W jakich obszarach?

> KOLORYSTYKA – KONIEC CHROMOWANEJ POWTARZALNOŚCI!
O tak! Moda na kolorowe baterie łazienkowe (czarne, białe, złote, miedziane, grafitowe itp.) stopniowo dojrzewa. I choć barwny trend nie jest czymś nowym, bo producenci już od kilku lat produkują kolorową armaturę, to jednak rynek przekonuje się do niej coraz śmielej. Szczególnie czarne baterie łazienkowe doskonale odnalazły się w modnych łazienkach, w których panował styl skandynawski i styl industrialny. Jakie trendy łazienkowe przyniesie kolejny rok? Wszystko wskazuje na to, że wnętrza będą nawiązywać do kontaktu z naturą. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Targi Cersaie 2019 – jak będą wyglądać modne łazienki w 2020 roku?

Zainspirowani architekci już tworzą znakomite wizualizacje łazienek z wykorzystaniem kamiennych i roślinnych motywów. Kolorowa armatura w otoczeniu natury doskonale się komponuje. Udowadniamy to w naszym salonie
.

Czarna armatura do łazienki HOFF, czarna bateria umywalkowa HOFF, czarne baterie łazienkowe HOFF, Artykuł-Armatura przyszłości. Salon HOFF

Aranżacja HOFF – Bianco MV


Łazienki 2020 staną się odważniejsze. Biel odsunie się w cień i pozwoli kolorom wreszcie zawitać w aranżacjach. Kolorowa łazienka stanie się wreszcie czymś pożądanym. Wolność wyboru armatury nabierze zaawansowanego znaczenia. Oferta kolorowej armatury już dziś nie ogranicza się wyłącznie do barw. Dodatkową opcją jest możliwość doboru typu powierzchni. Takie możliwości daje m.in. armatura GROHE SPA Colours w stylowych seriach Essence, Grandera i Allure Brilliant. Poniższe kolory obowiązują na baterie, zestawy prysznicowe, słuchawkiwęże prysznicowe, deszczownice, przyciski wc, akcesoria i wiele innych. Armatura w łazience nie musi błyszczeć chromem!

Armatura Grohe SPA Essence. Kolorowe baterie łazienkowe HOFF, złota bateria umywalkowa miedziana HOFF, Salon HOFF, Artykuł-Armatura przyszłości

Kolekcja GROHE SPA Colours, seria Essence


Bogactwo rozmaitych opcji kolorystycznych baterii i zestawów prysznicowych do łazienki znajdziesz w naszym Salonie. W aranżacjach HOFF zobaczysz m.in.:

– miedziane baterie łazienkowe > (baterie prysznicowe i umywalkowe, baterie łazienkowe miedziane w wersji szczotkowanej i w połysku)

miedziane baterie łazienkowe HOFF, baterie łazienkowe miedziane HOFF, zestaw prysznicowy miedziany, kolorowa armatura HOFF, aranżacje HOFF, inspiracje łazienkowe. Artykuł-armatura przyszłości.

Fot. Salon HOFF. Powyższe aranżacje obejrzysz tu: aranżacje łazienek HOFF >


czarne baterie łazienkowe > (umywalkowe baterie łazienkowe czarne w wersji matowej, czarne zestawy prysznicowe, czarne deszczownice)

czarna bateria prysznicowa HOFF, czarne baterie łazienkowe HOFF, baterie prysznicowe czarne, Salon HOFF, Armatura HOFF. Artykuł-armatura przyszłości. Aranżacje łazienek inspiracje HOFF

Fot. Salon HOFF. Interesuje Cię czarna bateria prysznicowa? Szukasz czarnej armatury do swojego domu? W naszych aranżacjach znajdziesz mnóstwo modeli i inspiracji. Sprawdź: aranżacje łazienek HOFF >


białe baterie łazienkowe > (deszczownice, słuchawki prysznicowe, baterie umywalkowe, baterie wannowe, białe akcesoria do łazienki)

białe baterie łazienkowe HOFF, baterie łazienkowe białe HOFF, biała armatura HOFF, biała deszczownica, Salon HOFF, aranżacje łazienek inspiracje, Artykuł-armatura przyszłości

Aranżacja HOFF – X-Rock Grey


niklowe i złote baterie łazienkowe > (złote baterie umywalkowe, prysznicowe i wannowe w wysokim połysku, baterie podtynkowe, matowe i szczotkowane)

złote baterie łazienkowe HOFF, baterie łazienkowe złote HOFF, złote baterie umywalkowe HOFF, aranżacje łazienek i inpiracje w Salonie HOFF. Artykuł-armatura przyszłości.

Fot. Salon HOFF. Powyższe aranżacje obejrzysz tu: aranżacje łazienek HOFF >


grafitowe baterie łazienkowe (poniżej seria Essence w kolorze grafitowym w wersji szczotkowanej)

grafitowa bateriał łazienkowa HOFF, szczotkowana bateria łazienkowa HOFF, bateria umywalkowa wysoka, GROHE Essence w Salonie HOFF, baterie łazienkowe HOFF. Artykuł-Armatura przyszłości.

Aranżacja HOFF – B-Stone


> SPOSÓB MONTAŻU – KONIEC Z ZAJMOWANIEM ZBĘDNEGO MIEJSCA!
Na zakończenie chcielibyśmy wspomnieć o zminimalizowanej formie baterii. Mowa o bateriach ściennych. Baterie umywalkowe podtynkowebaterie wannowe podtynkowe i zestawy prysznicowe podtynkowe robią prawdziwą furorę. Popularność wyszczuplonej budowy ma swoje plusy. M.in. pozwala zaoszczędzić mnóstwo miejsca, szczególnie pod prysznicem. Mniej elementów zewnętrznych armatury to też mniej powierzchni wymagających stałej pielęgnacji. Łazienki z armaturą podtynkową zyskują futurystycznego wyglądu, niebywałej estetyki i zapewniają maksimum komfortu. Nic więc dziwnego, że tak pozytywnie zostały przyjęte przez rynek i wyznaczają nowe trendy aranżacyjne.

bateria prysznicowa podtynkowa HOFF, zestaw prysznicowy podtynkowy HOFF, bateria umywalkowa podtynkowa HOFF, aranżacje łazienek inspiracje w Salonie HOFF. Artykuł-armatura przyszłości

Aranżacja HOFF – Byblos Arena


Co sądzisz o przyszłości armatury w łazienkach? Podobają Ci się zmiany, które stopniowo wyznaczają nowe trendy w zasadach jej projektowania?

Daj nam znać co o tym sądzisz! Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i kolejnym cyklem „Przemian współczesnych łazienek”? Polub nasz profil na Facebooku, na którym na bieżąco publikujemy porady i aktualności: Facebook Salon HOFF >

 

Zobacz powiązane artykuły

Jakie nowości pojawiły się na rynku ceramiki łazienkowej? Jakie zmiany nas czekają?
W łazience spędzamy bardzo dużo czasu. Musi więc być ona nie tylko praktyczna, ale też ładna i komfortowa. Zwłaszcza wtedy, gdy pełni również rolę łazienki dla gości.
Kruszą się betonowe mury odgradzające człowieka od przyrody. Zobacz, jak zaprojektować łazienkę w duchu biophilic design.
Przekonaj się, jak nieograniczone możliwości aranżacyjne dają tapety w łazience. 

Chcesz otrzymywać informacje o naszych nowościach i wydarzeniach?