0

Wanna czy prysznic?

Dodano:2017-03-14
Kategorie:BLOG


Wanna
czy prysznic? Może prysznic, bo zajmuje mniej miejsca… Z kolei
w wannie można poleżeć i zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. To jednak wanna! No dobrzetylko gdzie my ją zmieścimy ?


Jeśli podobne dylematy są Wam znane, oznacza to, że już kiedyś musieliście stanąć przed trudnym wyborem: wanna czy prysznic. I choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z tych dwóch opcji jest lepsza, to postaramy się Wam pomóc w podjęciu właśnie tej odpowiedniej decyzji.Oczekiwania kontra rzeczywistość (mierzona w m2), czyli czy mały metraż mieszkania wydaje się być największym wrogiem wanny. Jeśli posiadamy łazienkę o niewielkiej powierzchni, dużo lepszym wyborem będzie kabina prysznicowa, niż mała wanna. Relaksująca kąpiel z podkurczonymi nogami? Niekoniecznie... W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej postawić na kabinę. Montując ją w tym samym miejscu, w którym chcieliśmy postawić wannę, możemy zaoszczędzić sporo powierzchni w łazience. Inna opcja oszczędności miejsca to montaż większej kabiny prysznicowej bez brodzika tam, gdzie planowaliśmy mieć wannę. Wtedy w obrębie prysznica możemy zaaranżować dodatkowe miejsce na półki, które pomieszczą nasze wszystkie kosmetyki.Wygoda? Zależy jak na nią patrzeć
Komfort użytkowania to jeden z ważniejszych czynników, jakim powinniśmy się kierować przy dokonywaniu wyboru. Przed zakupem należy naprawdę dobrze zastanowić się, która z opcji będzie wygodniejsza dla domowników. Być może jesteśmy tak zabiegani, że nie mamy czasu na długie leżenie w wannie? Wtedy lepszym rozwiązaniem jest kabina, w której zawsze możemy wziąć szybki prysznic.
Nie zapominajmy o osobach starszych i dzieciach! Dla seniorów najwygodniejszym rozwiązaniem również będzie kabina. Najlepiej z niskim brodzikiem lub bez, aby wchodzenie pod prysznic nie było uciążliwe. Dodatkowym argumentem przemawiającym w tej sytuacji za kabiną jest możliwość zamontowania specjalnych uchwytów, które pozwolą starszej osobie czuć się pewniej pod prysznicem, zmniejszając tym samym ryzyko upadku. Warto też zamontować rozkładane krzesełko kąpielowe, na którym można usiąść podczas brania prysznica.
Dla dzieci wygodniejsza z kolei będzie wanna. Czasem ciężko jest zachęcić dziecko do kąpieli, a czynność ta w wannie może być świetną zabawą! Producenci zabawek oferują mnóstwo opcji, dzięki którym zwykła kąpiel może przerodzić się w ciekawą przygodę.Kap, kap, kap…
Coraz większe opłaty za wodę sprawiają, że na naszą decyzję wpływ mogą mieć również aspekty ekonomiczne. Zdecydowanie tańszy pod tym względem jest prysznic – szacuje się, że podczas 4-minutowego prysznicu zużywamy 50-60 litrów wody, podczas gdy w trakcie kąpieli nawet 2x więcej! Biorąc pod uwagę fakt, że kąpiemy się codziennie, roczna suma oszczędności może być naprawdę zaskakująca. Oczywiście wysokość kosztów zależy od stawek, jakie płacimy za ciepłą i zimną wodę, jednak nie ulega wątpliwości, że szybki prysznic jest dużo bardziej ekonomiczny od kąpieli w wannie.
 
A może by tak 2 w 1?
Najlepszym rozwiązaniem byłby montaż w domu zarówno wanny, jak i prysznica. Jeśli tylko nie ogranicza nas wspomniany wcześniej metraż, taka opcja pozwoli za każdym razem zaspokoić naszą potrzebę, w zależności od chwili czy nastroju. Wtedy możliwa będzie zarówno długa, gorąca kąpiel mroźnym popołudniem, jak i 2-minutowy zimny prysznic w środku lata.
Często jednak powierzchnia ogranicza nas na tyle, że nie możemy pozwolić sobie na obydwie opcje. Jeśli mimo to, nie chcemy rezygnować z żadnej z nich – warto rozważyć rozwiązanie pośrednie. Możliwości jest kilka. Najtańsza (jednocześnie najmniej wygodna) to montaż specjalnej osłonki nad wanną, która umożliwi szybki prysznic, a ponadto zminimalizuje ryzyko zachlapania łazienki.
Droższa, ale dużo ładniejsza opcja, to przezroczyste szklane parawany montowane na wannie, przekształcające ją niemalże w kabinę prysznicową. Najdroższym i zarazem najmniej popularnym jeszcze rozwiązaniem jest z kolei specjalna kabino-wanna z otwieranymi drzwiami, a nawet jeszcze bardziej wymyślny projekt – kabino-wanna, w której z jednej strony (nad fragmentem wanny) montuje się umywalkę. W taki sposób można zaoszczędzić miejsce, a także umożliwić korzystanie z prysznica, jak i wanny według uznania.

Piękno i design
Coraz częściej łazienka nie jest już tylko miejscem, gdzie jedynie dbamy o higienę. Staje się reprezentatywnym pomieszczeniem, w którym liczy się dobry design i piękny wystrój. Osoby postrzegające łazienkę w ten sposób na pewno docenią piękno wanien wolnostojących. Tego typu wanna prezentuje się w łazience niczym dzieło sztuki i dodaje jej charakteru. Ci, którzy wolą prysznic również znajdą coś dla siebie – od minimalistycznych aranżacji, po kolorowe płytki, które pozwolą na odrobinę szaleństwa.

Kwestia do przemyślenia
Tak naprawdę nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Zastanawiając się nad wyborem wanny lub prysznica, musimy dokładnie przemyśleć, w jaki sposób chcemy korzystać z kąpieli. Warto przeanalizować kwestie ekonomiczne, a także dostosować nasz wybór do metrażu, jakim dysponujemy. Być może potrzebne będą kompromisy, jednak niezależnie od tego warto dobrze się zastanowić, bo zarówno z wanny, jak i prysznica korzystamy codziennie!

Nadal w głowie rodzą się pytania? – przypominamy, że nasi Doradcy w salonach HOFF chętnie pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie!


Potrzebujesz więcej inspiracji?

Zajrzyj do naszych salonów lub odwiedź nasze profile:
facebook.com/salonyhoff

instagram.com/salonyhoff

Chcesz otrzymywać informacje o naszych nowościach i wydarzeniach?